czwartek, 23 maja 2024 14:31

[WIDEO] Adam Jarubas: "Na to się zgodziliśmy już wstępując do Unii". Jakie wyzwania czekają Europę w najbliższych latach?

Autor Mateusz Łysik
[WIDEO] Adam Jarubas: "Na to się zgodziliśmy już wstępując do Unii". Jakie wyzwania czekają Europę w najbliższych latach?

Adam Jarubas, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, kończący swoją pierwszą kadencję w Europarlamencie. W naszym podcaście, porusza kluczowe tematy dotyczące przyszłości Europy i Polski. Jarubas dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat Zielonego Ładu, rolnictwa oraz wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska.

Zielony Ład. Jak pogodzić interes rolników i bezpieczeństwo?

Jarubas podkreśla, że Zielony Ład to nie tylko strategia środowiskowa, ale także gospodarcza, mająca na celu redukcję emisji i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Wdrażanie tej inicjatywy napotyka na liczne wyzwania, zwłaszcza w sektorze rolnictwa. Rolnicy protestują przeciwko regulacjom, które nakładają na nich obowiązek odłogowania części gruntów oraz ograniczania stosowania środków ochrony roślin. Europoseł zaznacza, że te przepisy muszą być dostosowane do lokalnych warunków, aby nie zagrażały bezpieczeństwu żywnościowemu i rolnikom w Polsce.

Wsparcie dla rolników

Jarubas zwraca uwagę na konieczność wspierania rolników poprzez wprowadzenie systemu dopłat do zamienników biologicznych, które są mniej szkodliwe dla zdrowia, ale droższe. Podkreśla także znaczenie zdrowej żywności i rosnącego zainteresowania nią wśród konsumentów. Przekonuje, że zdrowa żywność to przyszłość rolnictwa, ale wymaga odpowiedniego wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i obrona

Rozmowa porusza również temat bezpieczeństwa i obrony w kontekście obecnych wyzwań geopolitycznych, w tym konfliktu na Ukrainie. Jarubas wskazuje na potrzebę zwiększenia zdolności obronnych Unii Europejskiej oraz lepszej koordynacji działań w zakresie migracji, aby zapewnić bezpieczeństwo obywateli.

Unia - czy jest się czego bać?

Z naszym gościem rozmawiamy o tym, co często jest poruszane w dyskusji medialnej o Unii, o czym mówią politycy, próbując straszyć Unią. Pytamy, czy rzeczywiście Komisja Europejska i Europarlament próbują narzucić Polsce decyzje dotyczące aborcji. Adam Jarubas podkreśla, że w tej kwestii wszystkie kraje zachowują całkowitą autonomię i w różnych państwach wprowadzone są prawa, które w różny sposób regulują tę kwestię.

Pytamy też o pakt migracyjny i pojawiające się często w przestrzeni publicznej zarzuty, że albo sprowadzi on do naszego kraju tysiące imigrantów, albo spowoduje konieczność ponoszenia znacznych kosztów na rzecz innych krajów, które będą przyjmowały ludzi z Afryki i Azji, którzy masowo próbują przedostać się do Europy. Europoseł PSL zaznacza, że Europa, w tym Polska w ciągu następnych dziesiątków lat będą będzie narażona na masowy napływ emigrantów z powodu destabilizacji sytuacji na świecie i ocieplenia klimatu. W związku z tym konieczne jest przygotowanie się na tę sytuację. Wyjaśnia też dlaczego sam był przeciwny rozwiązaniu, jakim jest pakiet migracyjny (to 10 tekstów legislacyjnych, regulujących zasady postępowania z osobami próbującymi wjechać do UE bez zezwolenia, począwszy od sposobu sprawdzania ich w celu ustalenia, czy kwalifikują się do ochrony, po deportację, jeśli nie pozwolono im na pobyt), bo nie jest on dopracowany. Jarubas widzi on jednak w pakcie również dobre strony. To wzmacnianie granic, łatwiejsza identyfikacja przyjeżdżających i sprawniejsze procedury odsyłania nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia lub krajów trzecich. Wyjaśnia też na czym polega tzw. obowiązkowa solidarność i zauważa, że na przyjętych przepisach Polska może paradoksalnie skorzystać, jako kraj poddany presji uchodźczej, jednak jego zdaniem, w ramach nowego Parlamentu Europejskiego, trzeba skorygować pewne zapisy i uprościć całą procedurę.

Pytamy też, czy i kiedy Polska powinna wprowadzić Euro, przed którym tak mocno w kampanii wyborczej ostrzega Prawo i Sprawiedliwość. Adam Jarubas przypomina, że na unijną walutę zgodziliśmy się już, podpisując traktaty, ale uspokaja, że ze względu na to, że aby wejść do strefy Euro, kraj musi spełnić restrykcyjne przepisy dotyczące sytuacji gospodarczej i inflacji, Polsce nie grozi to przez nawet 10 lat.

Koniec z problemami w dostępie do najdroższych leków

Adam Jarubas, który jest przewodniczącym podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. Zdrowia Publicznego, SANT, mówi też o korzyściach, jakie da każdemu z nas wspólna unijna polityka zdrowotna. To z jednej strony wdrażanie programów profilaktycznych i jednolitych procedur na przykład w leczeniu raka. Z drugiej strony unijny projekt zakupu leków i zapewnienie bezpieczeństwa farmaceutycznego Unii Europejskiej oraz wyrównywanie szans do dostępie do procedur medycznych, przede wszystkim dla obszarów wiejskich. Pozytywnym skutkiem tych zmian będzie obniżenie kosztów najdroższych leków, stosowanych w chorobach rzadkich, których zakup kraje unijne mogłyby finansować wspólnie. Nasz gość przypomina, że sprawdziło się to już w pandemii, gdy wspólny zakup szczepionek przeciw covid-19 uchronił kraje unijne przed zawyżaniem cen przez producentów i konkurowaniem ze sobą państw w dostępie do preparatów.

  • Zobacz też:
Znamy pełne listy do Parlamentu Europejskiego. Na kogo postawiły komitety w Małopolsce?
Już w czerwcu pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce zostanie wybieranych 53 posłów.

Adam Jarubas, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 2019 roku jest europosłem z listy Koalicji Europejskiej. Zagłosowało na niego blisko 139 tys. mieszkańców województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

W Europarlamencie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Pracuje w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz m.in w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Od roku jest przewodniczącym podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. Zdrowia Publicznego, SANT.

W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca,  jest liderem listy Trzeciej Drogi w okręgu małopolsko–świętokrzyskim.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka