sobota, 2 marca 2024 12:50

Afera z krakowskim kościołem. Jego dzwon bije codziennie o 21:37

Autor Karolina Kurando
Afera z krakowskim kościołem. Jego dzwon bije codziennie o 21:37

Afera na krakowskim Ruczaju. Dopiero co zawieszony dzwon w parafii pw. św. Jana Pawła II budzi wiele kontrowersji, w związku z decyzją, że będzie bił codziennie o godzinie 21:37 – na pamiątkę śmierci swojego patrona.

Nowy dzwon to ostatni nabytek parafii p.w. Jana Pawła II na krakowskim Ruczaju. Nie wszystkich jednak cieszy ten zakup. Choć od poświęcenia i uruchomienia dzwonu minęło kilka dni, już budzi on wśród mieszkańców pobliskich okolic skrajne uczucia. Wszystko z powodu decyzji, że dzwon będzie bił codziennie o godzinie 21:37 – godzinie, w której zmarł patron parafii.

Jędraszewski: To dzwon „wzywający do odwagi”

Poświęcenia dzwonu, który zawisł na wieży nowej świątyni, dokonał w niedzielę, 18 lutego, metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski.

— Dzwon, który będziemy po tej mszy św. święcić, i który będzie rozbrzmiewał w przestrzeni waszych domów, w waszej codzienności, będzie także dzwonem wzywającym do odwagi trwania przy Chrystusie na dobre i na złe, a przede wszystkim będzie dzwonem wzywającym, aby to zło, którego doświadczamy w sobie i wokół siebie, przezwyciężać – mówił arcybiskup.

Zapłacili parafianie

Co ważne, dzwonu by nie było, gdyby nie parafianie, którzy zebrali na jego zakup całą kwotę, wynoszącą 160 tys. zł. Zbiórka na ważący tonę dzwon, na którym widoczny jest wizerunek Jana Pawła II, trwała 7 miesięcy.

— (...) jako proboszcz tej parafii jestem dumny z wszystkich Parafian, którzy w tak krótkim czasie zebrali ofiary na dzwon, którzy ciągle wspierają budowę naszego kościoła, nieustannie interesują się tym, co się w Parafii dzieje. Nie mogłem wyjść z podziwu, kiedy zobaczyłem Was, Kochani tak licznie uczestniczących we Mszy Św. i poświęceniu dzwonu. Pokazujecie, że ten kościół jest nam potrzebny, a Waszym zaangażowaniem – troskę o całą wspólnotę. Dziękuję Wam, że czuję Wasze wsparcie i proszę nadal o modlitwę – napisał w ogłoszeniach parafialnych na stronie internetowej i w mediach społecznościowych parafii jej proboszcz, ks. Tomasz Pilarczyk. Jak zapowiedział, dzwon będzie dzwonił trzy razy każdego dnia – o godz. 12:00, 18:00 oraz 21:37.

Ogłoszenia duszpasterskie – 2 Niedziela Wielkiego Postu – 25.02.2024r. Na wieży budującego się kościoła jest już...

Opublikowany przez Parafia pw. św. Jana Pawła II Niedziela, 25 lutego 2024

Dzwon przeszkadza mieszkańcom

Na tym jednak temat nowego dzwonu na Ruczaju się nie kończy. Pojawiło się wiele wzburzonych głosów dotyczących jednej z ustalonych godzin bicia dzwonu, 21:37, która dla mnóstwa osób jest niezrozumiała. Według mieszkańców dzwon przeszkadza w wieczornym odpoczynku, wybudza dzieci ze snu, jest po prostu za głośny, a jego dźwięk długo niesie się po okolicy.

A możecie nie uszczęśliwiać ludzi na siłę, nie zakłócać spokoju dnia i darować sobie dzwonienie o 21:37? Ludzie chcą odpocząć, a nie wysłuchiwać dźwięku dzwonów.
Zwracam się z prośbą o szacunek do drugiego człowieka, to że ksiądz nie ma rodziny i innych obowiązków oprócz odprawiania mszy, więc może iść spać o której godzinie mu się podoba, nie oznacza to, że przeciętny rodzic może siebie na to pozwolić.
Czy można dzwonić ciszej? Obecnie dzwon jest bardzo głośny, zakłóca spokój, nawet przy zamkniętych oknach. Liczę na Państwa zrozumienie i będę bardzo wdzięczna za ustosunkowanie się do tej prośby.

Podobnych komentarzy jest więcej.

Petycja w sprawie hałasu

Problem hałasu powodowanego przez dzwon jest na tyle poważny, że powstała petycja skierowana do proboszcza parafii i Kurii Metropolitalnej w Krakowie, w sprawie ograniczenia użytkowania dzwonu po zmroku. Mieszkańcy Ruczaju swoją prośbę motywują m.in. planistyką osiedli, przez którą dźwięk dzwonów jest wzmożony.

Szanowny Panie Proboszczu, w związku z trwającą budową kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II na krakowskim Ruczaju prowadziliście Państwo wraz z parafianami zbiórkę środków na rzecz sfinansowania dzwonu. Jak dowiedzieliśmy się z prasy, to dzieło ludwisarskie waży tonę i zostało poświęcone Patronowi parafii. Niestety planistyka osiedli Ruczaju nie jest najlepsza, wiele budynków znajduje się w bliskiej odległości od siebie, dostęp do ulicy ograniczony jest ekranami, powoduję to sytuację w której dźwięk rozchodzi się w długi i intensywny sposób po sporej części osiedla. Zwracamy się do Państwa z prośbą o zaniechanie używania dzwonu po zmroku. Obecnie w okolicach godziny 21:37 ma miejsce ok. 2 minutowa seria uderzeń. Liczymy, że podejdą Państwo z szacunkiem do potrzeby i prawa wypoczynku kilkunastu tysięcy mieszkańców i mieszkanek, których miejsce zamieszkania znajduje się w strefie, gdzie dociera donośny odgłos dzwonu. Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

– napisali mieszkańcy Ruczaju.

Petycję udostępniają mieszkańcy na krakowskich grupach na Facebooku. Do tej pory podpisało ją blisko 250 osób.

Źródło fotografii głównej: jp2nowyruczaj.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka