wtorek, 25 stycznia 2022 14:23

Agencja Pracy Tymczasowej - czy warto skorzystać z jej usług?

Autor Artykuł sponsorowany
Agencja Pracy Tymczasowej - czy warto skorzystać z jej usług?

Rosnące koszty pracy skłaniają pracodawców do poszukiwania alternatywnych sposobów zatrudnienia. W wielu przedsiębiorstwach dodatkowe ręce do pracy są potrzebne jedynie sezonowo. Dlatego na polskim rynku dużym powodzeniem cieszą się usługi świadczone przez agencje pracy tymczasowej. Na czym polega ich działalność? Kiedy i dlaczego warto skorzystać z usług agencji?

Jak działa agencja pracy tymczasowej

Agencja pracy tymczasowej to podmiot, który łączy pracodawców z pracownikami na zasadzie leasingu pracowniczego. Gdy tylko w przedsiębiorstwie pojawia się potrzeba zatrudnienia dodatkowych rąk do pracy, ale niekoniecznie w formie stałego zatrudnienia, do gry wkracza właśnie agencja. To ona zatrudnia pracowników, którzy następnie na podstawie umowy agencji z pracodawcą są delegowani do konkretnego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto korzystać ze wsparcia agencji?

Rosnąca rola agencji pracy tymczasowej na polskim rynku wiąże się z elastycznością panującą na rynku pracy. Od dawna z usług agencji korzystają firmy działające w branżach sezonowych, na przykład w hotelarstwie, gastronomii, turystyce, budownictwie czy rolnictwie. Ponadto, przedsiębiorstwa reprezentujące inne gałęzie gospodarki także miewają okresowo dodatkowe zapotrzebowanie na pracowników. W branży handlowej może to dotyczyć gorących okresów, na przykład przedświątecznych. Przedsiębiorstwa wykonujące zlecenia w ramach kontraktów potrzebują natomiast dodatkowych rąk do pracy jedynie na czas ich realizacji. Oprócz tego, pracownicy tymczasowi bywają zatrudniani na zastępstwo, kiedy etatowy pracownik udaje się na dłuższy urlop bądź zwolnienie lekarskie.

Współpraca z agencją rozwiązuje wiele problemów. Po pierwsze, przyspiesza proces rekrutacji – pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach są dostępni od ręki i zazwyczaj nie wymagają przeszkolenia.

Przedsiębiorstwo decydujące się na skorzystanie z pracowników tymczasowych nie musi rozbudowywać swojego działu kadr i płac, a więc nie ponosi zbędnych kosztów. Warto pamiętać, że koszty zatrudnienia pracowników tymczasowych są odliczane od podstawy opodatkowania jako koszty stałe.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że na współczesnym rynku pracy coraz trudniej o znalezienie idealnych kandydatów. Agencja pracy tymczasowej dysponuje własnymi bazami kandydatów, a w razie potrzeby rekrutuje także pracowników z zagranicy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje