sobota, 6 listopada 2021 17:43

Ambasador Ukrainy: „To prowokacja”. Może mieć rację

Autor Tomasz Stępień
Ambasador Ukrainy: „To prowokacja”. Może mieć rację

Pomnik Józefa Piłsudskiego i Legionistów, stojący w Krakowie przy ulicy Piłsudskiego został dziś w nocy zdewastowany – pomalowano go farbami w barwy ukraińskiej flagi. Oświadczenie w tej sprawie wydała Ambasada Ukrainy w Polsce.

Pomnik w nocy z piątku na sobotę (z 5 na 6 listopada) pomalowali nieznani sprawcy. Podejrzenia padły na Ukraińców. A to za sprawą kartki zostawionej przy pomniku, na której napisano w języku ukraińskim: "Polska nie tylko dla panów". Poza tym postacie na pomniku zostały pomalowane w barwy ukraińskiej flagi. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, uważa jednak, że to prowokacja, która ma popsuć stosunki między krajami.

W związku z pojawieniem się w mediach informacji o zbezczeszczeniu pomnika Józefa Piłsudskiego w Krakowie stanowczo potępiamy ten akt wandalizmu i wszelkie inne działania mające na celu zbezczeszczenie miejsc pamięci. – Ten haniebny incydent, który miał miejsce w przededniu Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, traktujemy jako prowokację mającą na celu pogorszenie dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą a Polską – napisał ambasador w oświadczeniu.

Nie jest wykluczone, że ma rację. Atakowanie pomnika Piłsudskiego przez Ukraińców jest bardzo mało prawdopodobne. Piłsudski uważał wolną Ukrainę za sojusznika i wspierał w walce z bolszewikami po rewolucji październikowej. W nocy z 21 na 22 kwietnia 1920 r. została podpisana w Warszawie umowa o współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą (sojusz Piłsudski–Petlura). Poparta wielomiesięcznymi negocjacjami, zawarta została w obliczu kolejnych zwycięstw bolszewików w Rosji i Ukrainie, zagrażających niepodległości jej zachodnich sąsiadów. Kluczowa dla realizacji tego planu była polsko-ukraińska umowa sojusznicza, datowana 21 kwietnia 1920 r. i podpisana trzy dni później konwencja wojskowa, która rozpoczynała współpracę militarną obu krajów przeciw bolszewickim wojskom na terytorium Ukrainy.

Sprawę dewastacji pomnika bada policja i miejmy nadzieję, że sprawców uda się ustalić. Poniżej pełny tekst oświadczenia Ambasadora Ukrainy:

„W związku z pojawieniem się w mediach informacji o zbezczeszczeniu pomnika Józefa Piłsudskiego w Krakowie stanowczo potępiamy ten akt wandalizmu i wszelkie inne działania mające na celu zbezczeszczenie miejsc pamięci.

Ten haniebny incydent, który miał miejsce w przededniu Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, traktujemy jako prowokację mającą na celu pogorszenie dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą a Polską.

Mamy nadzieję, że organy ścigania Rzeczypospolitej Polskiej, które już badają wszystkie okoliczności zdarzenia,  ustalą sprawców tego aktu wandalizmu i winni zostaną ukarani.”

fot: Bogusław Świeżowski/krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje