środa, 13 kwietnia 2022 05:38

Andrzej Duda w drodze do Kijowa. Spotka się z Zełenskim

Autor Marzena Gitler
Andrzej Duda w drodze do Kijowa. Spotka się z Zełenskim

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii są w drodze do Kijowa. Celem wizyty jest wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie.

Dziś rano prezydent Duda w towarzystwie prezydentów Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa oraz Estonii Alara Karisa wyruszyl do Ukrainy na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

O niespodziewanej wizycie głowy państwa w Ukrainie poinformował w środę rano szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. "Naszym celem jest wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie. Państwa bałtyckie są naszymi kluczowymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo" - poinformował w rozmowie z PAP.

Prezydentowi towarzyszy też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie będzie pierwszą wizytą głów państw bałtyckich i Polski w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

Polska

Polska - najnowsze informacje