poniedziałek, 31 sierpnia 2020 10:35

Antybiotyk. Twój wróg, czy sprzymierzeniec?

Autor Głos 24
Antybiotyk. Twój wróg, czy sprzymierzeniec?

W latach 90-tych antybiotyki podawane były bardzo często. Traktowano je jako sposób leczenia większości popularnych chorób. Antybiotyki mogą ratować zdrowie oraz niekiedy nawet życie, jednak przy bardzo konkretnych rodzajach chorób. Obecnie bardzo często jako pierwszy etap kuracji zaleca się sięganie po naturalne antybiotyki, którymi są np. czosnek oraz kurkumina. Skąd przez lata nastąpiła taka zmiana stanowiska i dlaczego powinno się sięgać po antybiotyki tylko przy konkretnych chorobach? Wyjaśniamy.

Kiedy dopada choroba. Czym są antybiotyki?

Antybiotyki mają działanie bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. W dosłownym tłumaczeniu z greckiego ich nazwa „anti bios” oznacza „ przeciw życiu”. O jakie życie jednak chodzi? Antybiotyki to naturalne produkty powstające w wyniki metabolizmu mikroorganizmów, które działają przeciwbakteryjnie oraz bakteriobójczo. Hamują zatem wzrost bakterii oraz zabijają je. Za odkrywcę antybiotyków uznaje się Aleksandra Flaminga, który w 1928 roku odkrył penicylinę. Dzięki temu przyczynił się znacznie do rozwoju medycyny i pomógł w uratowaniu wielu żyć. Ponieważ jednak jak wspomniano wcześniej, antybiotyki hamują wzrost bakterii, należy przyjmować je rozsądnie. Podawany antybiotyk nie rozróżnia bowiem często tych szkodliwych bakterii od tych dobrych, które przecież też są obecne w naszym organizmie. Właśnie dlatego zawsze przy antybiotykoterapii obowiązkowo powinniśmy sięgać po probiotyki, które pomogą zachować równowagę organizmu oraz wzmocnią go w trakcie leczenia.

To musisz wiedzieć. Rodzaje antybiotyków

Antybiotyki są niezawodne w przypadku leczenia infekcji bakteryjnych. Ze względu na rodzaje antybiotyków, możemy je podzielić na:

Sposób działania:

  • bakteriostatyczne – hamują wzrost patogenów;
  • bakteriobójcze – zabijają bakterie patogenne;

Pochodzenie:

  • naturalne – wytwarzane przez mikroorganizmy;
  • syntetyczne;
  • półsyntetyczne;

Zakres działania:

  • o wąskim spektrum działania przeciwbakteryjnego, czyli działają na ograniczoną ilość mikroorganizmów;
  • o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, czyli działają na znaczną ilość drobnoustrojów;

Kiedy warto sięgać po antybiotyki?

Przede wszystkim antybiotyki zawsze powinny być zażywane jedynie na wyraźne polecenie lekarza. Jeśli bowiem zaczniemy je stosować niezgodnie z zaleceniem, doprowadzimy jedynie do wyjałowienia oraz osłabienia organizmu. Antybiotyki pomagają w infekcjach bakteryjnych, jednocześnie niestety mogą nas nieco osłabić. Stąd tak ważne jest stosowanie kuracji probiotykami w trakcie oraz również po zakończeniu ich przyjmowania leków. Ochroni to naszą naturalną florę bakteryjną jelit oraz pomoże w powrocie do zdrowia. Stosując antybiotyki, również należy pamiętać, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy zatem pilnować ustalonych pór, nie brać ich na czczo oraz nie popijać sokiem pomarańczowym, grejfrutowym czy mlekiem. Pamiętajmy zatem, że pomimo niezawodności antybiotyków przy niektórych chorobach, źle stosowane mogą wyrządzić nam krzywdę.

Warto przeczytać również: www.lakcid.pl/.../antybiotyki-czym-sa-jakie-maja-wlaciwoci-i-jakie-sa-rodzaje-antybiotykow

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka