poniedziałek, 5 lutego 2024 07:00, aktualizacja rok temu

Aresztowali gołębia pod zarzutem szpiegostwa. W "więzieniu" spędził 8 miesięcy

Autor Patryk Trzaska
Aresztowali gołębia pod zarzutem szpiegostwa. W "więzieniu" spędził 8 miesięcy

Jak znaleźć się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie – historia prawdziwa. Indyjska policja aresztowała na 8 miesięcy gołębia pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Po blisko roku za kratkami okazało się, że ptak jest niewinny.

Gołąb został "zatrzymany" przez indyjskie służby w maju zeszłego roku w okolicy portu Bombaju. Funkcjonariusze zauważyli, że pod skrzydłami ptaka znajdują się wiadomości, a na jego nogach obrączki ze znaczkami, przypominającymi pismo chińskie. W związku z tym ptak został "aresztowany" pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Państwa Środka.

Jak informuje agencja Associated Press, gołąb trafił do do ośrodka weterynaryjnego Sakarbai Dinshaw Petit Hospital for Animals, gdzie przez osiem miesięcy oczekiwał na finał śledztwa.  

Finalnie okazało się, że ptak jest niewinny, a po prostu znalazł się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie. Był on ptakiem wyścigowym w Tajwanie, jednak uciekł od swojego właściciela i przedostał się do Indii, gdzie został zatrzymany.

Policja zezwoliła na przewiezienie gołębia do Bombajskiego Towarzystwa Zapobieganiu Okrucieństwu wobec Zwierząt, skąd lekarze wypuścili go na wolność.

Warto wspomnieć, że niezwykłe właściwości gołębi pocztowych ludzie odkryli i wykorzystywali od najdawniejszych czasów. Oswojenie, a następnie udomowienie gołębia nastąpiło najprawdopodobniej w Fenicji, 7 tysięcy lat temu. Mówią o nich mezopotamskie tabliczki z pismem klinowym z okresu 5000 p.n.e. Ich zdolności do przenoszenia wiadomości wykorzystywali starożytni Persowie i Egipcjanie, a potem antyczni Grecy i Rzymianie. Gołębie pocztowe przenosiły meldunki i rozkazy w czasie wojen przez tysiąclecia. Jeszcze w II połowie XX w. w niektórych państwach poczta gołębia stanowiła oficjalny środek łączności, np. w Indiach, gdzie korzystała z niej chętnie policja. W latach 1971–1973 policyjne gołębie przeniosły tam ok. 40 tys. listów do odległych posterunków, a w trakcie wyborów powszechnych w 1973 r. dostarczały informacje o wynikach wyborów z trudno dostępnych miejscowości. Obecnie wykorzystują je czasem przemytnicy. W 2017 roku policja z Kuwejtu złapała gołębia pocztowego, który przeniósł z Iraku paczkę 178 tabletek narkotyków.

Nie jest to jedyna znana sytuacja, w której "aresztowany" został ptak. W 2020 roku również na terenie Indii został aresztowany gołąb po tym,  jak przeleciał nad silnie zmilitaryzowaną częścią Kaszmiru. Śledztwo wykazało, że ptak nie jest szpiegiem i należy do pakistańskiego rybaka.

Źródło: PAP
Fot. Mateusz Łysik

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka