wtorek, 25 kwietnia 2023 09:26

ASF w powiecie gorlickim? "Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa"

Autor Patryk Trzaska
ASF w powiecie gorlickim? "Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa"

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach wydał komunikat dotyczący podejrzenia występowania ASF-u u jednego z odłowionych dzików. W czasie ostatniej wzmożonej aktywności tych zwierząt w rejonie są to niepokojące informacje.

Dziki coraz częściej pojawiają się w okolicy zabudowań miejskich na terenie Małopolski. Niejednokrotnie zwierzęta nie boją się ludzi i wchodzą na prywatne posesje. Na obecności dzików tracą nie tylko mieszkańcy, którzy narzekają na liczne uszkodzenia, ale również rolnicy, bojący się Afrykańskiego Pomoru Świń.

Właśnie z myślą o tych drugich Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał komunikat związany z podejrzeniem ASF u jednego z odłowionych w powiecie gorlickim dzików w miejscowości Męcina Wielka w gminie Sękowa. "Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach informuje o podejrzeniu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzika odstrzelonego w miejscowości Męcina Wielka gmina Sękowa." – czytamy w komunikacie.

PLW apelował również o pamiętanie o zasadach biasekuracji. "Jednocześnie przypomina o obowiązujących zasadach bioasekuracji (bezpieczeństwa) w gospodarstwach domowych utrzymujących trzodę chlewną oraz podczas polowań. Wszelkie przypadki zaobserwowania chorych lub padłych dzików w powiecie gorlickim należy niezwłocznie zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gorlicach." – napisał Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Przypomnijmy, Afrykański pomór świń, to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

fot. UM Gorlice/pixabay

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka