piątek, 23 lipca 2021 09:47

ASF zatacza coraz większe kręgi. W Tarnowie obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego

Autor Aleksandra Tokarz
ASF zatacza coraz większe kręgi. W Tarnowie obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego

Odnotowano kolejny już przypadek choroby zakaźnej świń w Polsce. ASF potwierdzono w drugim gospodarstwie na terenie powiatu tarnowskiego, w okolicach Skrzyszowa. W regionie tarnowskim zlikwidowano do tej pory ponad 100 sztuk świń. ASF było głównym tematem obrad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

19 i 20 lipca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Tematem posiedzenia w dniu 19 lipca było zagrożenie chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF) w związku z wystąpieniem ogniska tej choroby w miejscowości Skrzyszów.

- Na posiedzenie zaproszeni zostali wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele nadleśnictw, oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Informacje o podjętych działaniach w celu zwalczenia choroby przekazali: Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta, Powiatowy Lekarz Weterynarii Paweł Wałaszek, Starosta Tarnowski Roman Łucarz – informuje starostwo. - Wójtowie i Burmistrzowie zostali poinformowani o konieczności przygotowania w każdej gminie zespołów, których zadaniem byłoby oszacowanie strat w przypadku wystąpienia innych ognisk choroby.

Przypomnijmy, pierwszy przypadek choroby zakaźnej świń – Afrykańskiego Pomoru Świń – stwierdzono w miejscowości Skrzyszów w powiecie tarnowskim. Kolejny wykryto w tym samym regionie – w gospodarstwie oddalonym zaledwie kilkaset metrów od pierwszego. Do tej pory zlikwidowano ponad 100 sztuk świń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców o bezwzględne stosowanie zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach. ASF nie jest bowiem niebezpieczna dla ludzi, jest natomiast śmiertelnie groźna dla trzody chlewnej. Dodatkowo bardzo szybko się rozprzestrzenia - szerzy się ona bowiem wieloma drogami, a zwierzęta mogą zakazić się bardzo łatwo.

Kolejnego dnia tematem posiedzenia była ocena zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu tarnowskiego. - Przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskiego poinformowali o stanie obwałowań, śluz i koryta Dunajca, Białej i lokalnych potoków oraz o zrealizowanych inwestycjach. Przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu, Straży Granicznej poinformowali o przygotowaniu tych służb do działań w trakcie powodzi. Przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie przekazał informację o możliwości wsparcia przez Siły Zbrojne RP w trakcie powodzi – informują władze powiatu.

inf./fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka