- Wyjątkowy spektakl! Wspaniałe widowisko! Warto było przyjść na Rynek! Jestem dumna, że mieszkam w Myślenicach - to tylko kilka wypowiedzi, które można było usłyszeć na myślenickim Rynku podczas obchodów 680 rocznicy lokacji miasta. Tysiące mieszkańców i zaproszeni goście wzięli udział w części oficjalnej jubileuszu i okolicznościowym widowisku historycznym "Vivat Myślenice!".
Zorganizowane w niedzielę, 12 czerwca jubileuszowe obchody rozpoczęły się o godz. 18 w myślenickim sanktuarium od mszy świętej w intencji mieszkańców miasta, której przewodniczył ks. kanonik Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. Po niej pod przewodnictwem miejscowej orkiestry uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek i zajęli miejsca na widowni.
Część oficjalną rozpoczął włodarz Myślenic, Jarosław Szlachetka, który przypomniał dzieje miasta i zapowiedział działania myślenickiego samorządu. - Jako Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice i spadkobierca poprzednich gospodarzy miasta, wraz z moim zespołem dążę do tego, aby uczynić z naszej małej ojczyzny jak najlepsze miejsce do życia, zarówno dziś, jak i jutro. Pragnę, aby Miasto i Gmina Myślenice jako wspólnota samorządowa rozwijały się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo i wysoką jakość życia. Te dążenia chcemy realizować w sześciu kluczowych obszarach. Chcemy dbać o ludzi, o poziom ich życia, o środowisko i o ekonomię. Pragniemy również poprawić mobilność oraz zarządzanie - mówił Jarosław Szlachetka. Podziękował też mieszkańcom, którzy od pokoleń tworzą miasto nad Rabą. - W tym miejscu chciałbym wyrazić swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy w trakcie tych prawie siedmiu wieków swoją pracą zawodową i społeczną dbali o nasze dobro wspólne. Równocześnie zdaję sobie sprawę, że dynamiczny rozwój Myślenic w największym stopniu dzisiaj zależy od Was, drodzy Państwo. To bowiem my, mieszkańcy tej pięknej ziemi razem decydujemy o tym, jak używać klucza do przyszłości naszych ukochanych Myślenic - stwierdził na zakończenie.
Życzenia i gratulacje od Prezydenta Andrzeja Dudy przekazał dyrektor Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Mirosław Wilkik, który wręczył też na ręce burmistrza Jarosława Szlachetki oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Szczotkowskiego polską flagę od Prezydenta. Z kolei list gratulacyjny od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał poseł na Sejm RP Władysław Kurowski. Natomiast wicemarszałek Małopolski Iwona Gibas z radnymi sejmiku Stanisławem Bisztygą i Robertem Bylicą wręczyła burmistrzowi i przewodniczącemu złoty medal Polonia Minor dla Gminy Myślenice. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, gratulując jubileuszu, podkreślił wyjątkowe zaangażowanie mieszkańców i włodarza Myślenic w pomoc uchodźcom.
Punktem kulminacyjnym obchodów było widowisko "Vivat Myslenice", w którym w artystyczny sposób przypomniano bogate dzieje miasta, od jego prapoczatków w legendzie o lipce, po współczesność. Pojawiły się na nim najważniejsze postacie związane z Myślenicami i przypomniano najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta.
Widowisko wyreżyserował Andrzej Starowicz, a poprowadzili je Ida Nowakowska-Herndon i Konrad Sołtys. Na scenie wystąpiły m.in. Orkiestra pod batutą Wojciecha Zwiernika, Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Chór „Hura”, Zespół wokalny Cantata pod dyrekcją Moniki Szymskiej, Magdalena Starzec, Grupa Teatralna Misterium i Andrzej Horabik.
W uroczystości wzięli udział również posłowie na Sejm RP Rafał Bochenek i Filip Kaczyński, Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie Anna Sapeta, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej Mirosław Legutko, Dyrektor Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie Jerzy Adam Radoń, Prezes Zarządu Kraków AirPort Balice Radosław Włoszek, w imieniu Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych płk. Bartosz Sawicki, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu ppłk Zbigniew Pustułka, Komendant Powiatowy Policji insp. Maciej Kubiak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Kaganek, Komendant Straży Miejskiej Artur Kasicki, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego nadkom. Grzegorz Gubała, Prezes Zarządu Miejsko Gminnego Związku OSP RP Waldemar Pachoń, Komendant Zarządu Miejsko Gminnego Związku OSP RP Roman Ajchler. Na uroczystościach obecne były również delegacje z miast partnerskich Bełchatowa, niemieckiego Lüdenscheid, słowackiej Spišská Nová Ves oraz węgierskiego Csopak oraz samorządowcy: starostowie, burmistrzowie, wójtowie, radni powiatowi, radni Rady Miejskiej w Myślenicach, sołtysi, księża proboszczowie, kierownictwo UMiG Myślenice, prezesi Spółek Gminnych, dyrektorzy jednostek oświatowych, dyrektorzy instytucji kultury, reprezentanci kupców i lokalnych przedsiębiorców, prezesi i naczelnicy OSP, Koła Gospodyń Miejskich i Wiejskich oraz przedstawiciele stowarzyszeń, a także organizacji pozarządowych.
Z okazji jubileuszu burmistrz Jarosław Szlachetka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski otrzymali szereg gratulacji i listów gratulacyjnych dla społeczności Myślenic. Między innymi od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, byłych burmistrzów Tadeusza Kozłowieckiego i Stanisława Nowackiego, czy Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego.
Obchody na myślenickim Rynku zakończył wspólny taniec Poloneza, którego w pierwszej parze poprowadził burmistrz Jarosław Szlachetka oraz jubileuszowy tort dla wszystkich upieczony i ufundowany przez cukiernię Jana Dziadkowca. Wieczór zakończył się klimatycznym koncertem Mateusza Ziółko.
fot. Marzena Giler / Głos24