czwartek, 8 kwietnia 2021 16:11

Punkty szczepień w zakładach pracy i aptekach. Wiemy od kiedy

Autor Marzena Gitler
Punkty szczepień w zakładach pracy i aptekach. Wiemy od kiedy

Punkty szczepień w salach sportowych, szkołach i remizach strażackich oraz zakładach pracy. Taki jest plan, który przedstawił dziś premier Mateusz Morawiecki i minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rząd ds. szczepień.

Nowe punkty szczepień mają powstać również w aptekach, samodzielnie będą mogli szczepić ratownicy i pielęgniarki. Od przełomu maja i czerwca uruchomiane będą punkty szczepień w zakładach pracy.

- Dzisiaj jesteśmy na etapie przygotowań procedur, infrastruktury, ale jeszcze nie możemy wykorzystać tego w 100%, bo cały czas mamy za mało szczepionek. Kiedy szczepionki do nas dotrą, będziemy szczepić maksymalnie dużą liczbę osób - mówił Michał Dworczyk na briefingu w punkcie szczepień Skierniewicach.

Zaprezentował też harmonogram uruchamiania nowych miejsc szczepień.

- 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju - szczepienia w aptekach, na przełomie maja i czerwca - szczepienia w zakładach pracy. Podkreślamy, że są to pilotaże - zaznaczył minister. - Uruchamiamy punkty drive thru, szczepienia w zakładach pracy, aptekach, POZ. 20 kwietnia ruszą pierwsze pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych - poinformował.

Uruchomienie tych punktów będzie możliwe dzięki wsparciu finansowemu rządu. - Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, też że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 roku życia lat.

Szef rządu poinformował, że wykonano już 7 mln szczepień przeciw COVID-19. W harmonogramie szczepień przyjęto, że od 12 kwietnia codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od rocznika 1962, czyli dla osób, które nie dokonały na początku roku zgłoszenia swojej gotowości do szczepień. Proces ten potrwa do 24 kwietnia, kiedy zapisywać się będzie mógł rocznik 1973.

Szczepienia mają zdecydowanie przyspieszyć w drugim kwartale. - Już w maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnych, być może nawet 1,5 mln, czyli by było to w samym kwietniu 7 mln szczepionek – mówił premier.

Jak dodał, na punkty szczepień będą wykorzystywane m.in. sale sportowe, ośrodki szkolne, remizy strażackie. - W każdym powiecie jak najbliżej każdego obywatela musi być dostępność szczepień. Zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł zaszczepić się praktycznie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania - zaznaczył szef rządu.

Polska

Polska - najnowsze informacje