niedziela, 6 grudnia 2020 14:00

Bez maseczek w nagrodę za szczepienie?

Autor Tomasz Stępień
Bez maseczek w nagrodę za szczepienie?

Dla tych, którzy się zaszczepią przeciw COVID-19, będą przewidziane pewne benefity – zapowiadał niedawno szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jakie? Są już pierwsze przecieki.

Rząd nie chce wprowadzać obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. Zamierza rozpocząć szeroką akcje informacyjną w ramach której będzie namawiał do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Takie działania mogą być konieczne, gdyż jak wynika z badań, niemal połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciw Covid-19. Opublikowane ostatnio badania sondażowe CBOS potwierdziły, że chęć szczepienia wyraża tylko co trzeci badany (36 proc.). Blisko połowa nie wyraża takiego zamiaru (47 proc., w tym 27 proc. w sposób zdecydowany).

Dlatego w ostatnich dniach zaczęły pojawiać się informacje, że – w ramach zachęty – ci, którzy się zaszczepią, będą zwolnieni z części obostrzeń. – Analizujemy w tej chwili różne warianty. Gdy pokażemy strategię, będą w niej zachęty, które będą powodowały, że osoby zaszczepione nie będą podlegać wybranym obostrzeniom. Na tę chwilę jeszcze nie podjęliśmy decyzji, które to będą wskazania – mówił w piątek minister Niedzielski.

Ale są już pierwsze informacje, na co mogą liczyć zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Wirtualna Polska, jedną z form zachęty ma być zdjęcie z nich obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Szczegóły rządowego planu mają zostać zaprezentowane w poniedziałek.

fot: Volodymyr Hryshchenko/Unsplasch

Polska

Polska - najnowsze informacje