Liczba włamań do domów i mieszkań w Krakowie od lat utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie. Do najbardziej narażonych dzielnic zalicza się Biały i Czerwony Prądnik, Stare Miasto, Podgórze oraz Dębniki. Znacznie spokojniej jest na Nowej Hucie i Grzegórzkach, co nie oznacza oczywiście, że włamywacze się tam nie zapuszczają. Nawet jeżeli mieszkasz w bezpieczniejszej części miasta, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć swój dom. Montaż systemu alarmowego pozwoli tobie i twojej rodzinie spać spokojnie.
Instalacja alarmowa Kraków – najważniejsze informacje
System alarmowy składa się z zespołu połączonych ze sobą narzędzi – czujników, sygnalizatorów, kamer – sterowanych przy pomocy centrali alarmowej. Urządzenie to odbiera wszystkie sygnały, pochodzące z elementów instalacji, przetwarza je i interpretuje, aby rozpoznać zagrożenie. W razie potrzeby centrala alarmowa uruchamia procedury bezpieczeństwa – włącza alarm i powiadamia domowników o niebezpieczeństwie. Jeżeli dom ochraniany jest przez profesjonalną firmę, centrala może wysłać sygnał również do jej siedziby – wówczas na miejscu pojawi się odpowiedni patrol.
Jak działa centrala alarmowa
Rodzaj urządzenia centralnego dobierany jest do ilości oraz typu czujników alarmowych, jakie umieszczone są w domu. Im bardziej skomplikowana i rozbudowana jest sama instalacja, tym bardziej zaawansowana centrala.
Systemem alarmowym steruje się przy pomocy manipulatora (klasycznego lub z ekranem dotykowym) lub poprzez aplikację w smartfonie. Domownicy mogą w ten sposób wprowadzać kod dostępu, włączać lub wyłączać alarm oraz wydawać centrali inne polecenia (zależne od rodzaju posiadanej instalacji).

Czujniki w instalacji alarmowej
Czujniki odpowiadają za wykrywanie niebezpieczeństwa i przekazanie informacji o nim do centrali. Jakie zagrożenie mogą wykryć urządzenia? Oto najpopularniejsze opcje:
· Czujniki ruchu – wykrywają pojawienie się nieproszonych gości i mogą wykryć próby włamania.
· Czujniki otwarcia okien i drzwi, a także czujniki wibracyjne, wychwytujące dźwięk rozbijanego szkła (np. przy wybiciu szyby w oknie).
· Czujniki dymu – chronią dom i domowników na wypadek pożaru.
· Czujniki czadu – wykrywają obecność tlenku węgla w powietrzu.
· Czujniki metanu – reagują na wyciek gazu.
· Czujniki zalania – odnotowują niekontrolowany wyciek wody.
Wybór ilości i rodzaju czujników zależy od monitorowanej powierzchni oraz możliwych niebezpieczeństw. Na przykład, jeżeli w twoim domu nie ma kotła gazowego ani instalacji gazowej, czujniki metanu prawdopodobnie będą zbędne. Szczegółowych informacji na temat potrzebnych czujników udzieli ci pracownik firmy oferującej montaż alarmów. Kraków, Skawina i okolice to teren działalności firmy IMPULS – jej doświadczeni fachowcy z pewnością odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.
Sygnalizatory alarmu
Jeżeli centrala odbierze od czujników sygnał, który uzna za zagrożenie, uruchomi sygnalizatory dźwiękowe i/lub wizualne. Emitowane sygnały mają za zadanie odstraszenie potencjalnych włamywaczy, a także poinformowanie o niebezpieczeństwie domowników i sąsiadów.
Montaż systemów alarmowych w Krakowie najlepiej jest powierzyć doświadczonej, wyspecjalizowanej w instalacjach tego typu firmie np. https://impuls.com.pl/alarmy/. Dzięki temu możesz mieć pewność, że twoja rodzina, twój dom oraz jego wyposażenie są bezpieczne.