wtorek, 26 maja 2020 16:26

Biegacze ze Słowacji ukarani mandatami. Przebiegli przez granicę

Autor Marzena Gitler
Biegacze ze Słowacji ukarani mandatami. Przebiegli przez granicę

W ostatni weekend funkcjonariusz Karpackiego Oddziału SG wraz żołnierzem 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, podczas pełnienia służby na posterunku blokującym w Kacwinie zatrzymali 2 obywateli Słowacji, którzy przypadkowo znaleźli się po polskiej stronie.

39-letnia kobieta oraz 53-letni mężczyzna przekroczyli granicę państwową podczas przebieżki leśnym szlakiem w rejonie znaku granicznego II/ 139. Słowacy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów.

Kobieta i mężczyzna wyjaśnili strażnikom, że mieszkają ok. 6 km od granicy z Polską i biegali w celach rekreacyjnych. Byli przekonani, że nie złamali prawa.

Funkcjonariusze, którzy ich zatrzymali sprawdzili podane przez nich dane osobowe w Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Trstenie.

Przypominamy, że w związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną, przekraczanie granicy z Republiką Słowacji możliwe jest wyłącznie w dwóch wyznaczonych do tego miejscach - w województwie małopolskim jest to drogowe przejście Chyżne – Trstena, a w województwie podkarpackim  Barwinek - Vysny Komarnik.

Za popełnienie wykroczenia z art.49a par. 1 kw. obywatele Słowacji zostali ukarani mandatami karnymi kredytowanymi w wysokości 500 zł każdy. Nie mogli też wrócić tą samą drogą na słowacką stronę.

Funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem przewieźli ich  do drogowego przejścia granicznego w Chyżnem i przekazane Policji słowackiej.

foto: KOSG w NS

Podhale

Podhale - najnowsze informacje