wtorek, 18 czerwca 2024 12:09

Bo polskie jagody są najlepsze! Wiedzą o tym nawet... żurawie [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Bo polskie jagody są najlepsze! Wiedzą o tym nawet... żurawie [WIDEO]

Kto choć raz zawitał do polskiego lasu - doskonale wie - jakie pyszności serwuje nam nasza przyroda. Możemy tu wymienić takie smakołyki, jak: borówki, dereń jadalny, maliny czy uwielbiane jagody. Wiedzą o tym nie tylko ludzie, ale również przedstawiciele świata zwierząt...

Na znakomitym nagraniu pochodzącym z profilu Fotopułapki - Trail Cameras możemy zobaczyć potężnie zbudowanego żurawia, który zajada się fioletowo-czarnym owocem o mięsistej konsystencji.

Zobaczcie sami!

Żuraw na jagodach 🪶 🎥 Daniel Kalachurski

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Niedziela, 9 czerwca 2024

Większy od bociana

Jeszcze w latach 2010-2012, populacja żurawia w Polsce liczyła nawet 22 tysiące sztuk, co jest naprawdę konkretnym wynikiem. Obecnie nie jest tak kolorowo, a to wszystko za sprawą działań człowieka, który zakłócił ich naturalne lęgowisko, a i swoje trzy grosze wtrąciła pogoda, która osuszyła liczne podmokłe tereny.

A żurawie potrzebują przestrzeni i mokrych terenów. Tam czują się najlepiej i mają zapewniony stały dostęp do pożywienia. W ich menu królują nasiona i owoce, jednak nie pogardzą owadami, a nawet gryzoniami. Te większe rozmiarowo od bocianów ptaki, są wszystkożerne i niestety zdarza im się żerować na polach uprawnych, powodując dość duże straty dla rolników.

Nic jednak nie robi większego wrażenia niż żurawie w locie. Robią to w niezwykle majestatyczny sposób, gdzie człowiek może odnieść wrażenie, że wszystko dzieje się w slow motion...

Klucz żurawi w powietrzu/ Foto: Wikipedia (Gunnar Ries Amphibol)

Podczas przelotów stada lecą w kluczach lub skośnych szeregach i wydają donośny głos zwany klangorem, przypominający głos trąbki. Co ciekawe, dźwięk ten zmienia się lądzie i tam możemy się dosłuchać typowego "gryyy, gryyy".

Foto główne: Wikipedia/Sebastian0617

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka