piątek, 10 września 2021 08:00

Bocheńskie starostwo zaprasza na wyjątkowy weekend!

Autor Mirosław Haładyj
Bocheńskie starostwo zaprasza na wyjątkowy weekend!

Już tylko godziny dzielą nas od wyjątkowego wydarzenia - Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego, autorskiego projektu Starostwa Powiatowego w Bochni, który organizowany jest od 14 lat.

W tym roku rozpocznie się on niestandardowo od wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier "Kobiety z ukrycia", który będzie poprzedzony spektaklem z pokazem kolekcji mody Anny Watras. Będzie z pewnością ciekawie i różnorodnie. Pokaz odbędzie się w piątek o godzinie 18:30 na placu przy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, następnie zaprosimy uczestników na wystawę do Galerii Sztuki Bochnia przy ul. Rynek 16.

Plakat wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier "Kobiety z ukrycia"/Fot.: Starostwo Powiatowe w Bochni
Plakat wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier "Kobiety z ukrycia"/Fot.: Starostwo Powiatowe w Bochni

Sobota i niedziela (11-12 września) to dwa dni pełne wrażeń, ciekawych atrakcji, swoiste święto kultury, tradycji i smaku. Przed zwiedzającymi otworzą swoje drzwi najbardziej wartościowe zabytki kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej. Oprócz popularnej Kopalni Soli w Bochni, Kościółka Św. Leonarda w Lipnicy czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczy, będzie można zobaczyć Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie i Mikluszowicach a także Izby Regionalne w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach.

Z nowych propozycji, organizatorzy zabiorą uczestników na wycieczkę w głąb starego zegara znajdującego się w bocheńskim Ratuszu, natomiast na wystawie plenerowej zlokalizowanej na bocheńskim Rynku będzie można obejrzeć zdjęcia miasta wykonane z lotu ptaka góry. Będzie można także wybrać się na wycieczkę rowerową brzegiem zakola Raby.

Z pewnością dla wielu uczestników będzie zaskoczeniem fakt, że na terenie Powiatu Bocheńskiego znajdują się źródła wody mineralnej smakiem przypominające krynickie wody zdrojowe, dlatego w sobotnie przedpołudnie organizatorzy zapraszają na spacer do żegocińskich źródełek. Warto zabrać ze sobą pustą butelkę, gdyż woda z tego miejsca podobno ma właściwości lecznicze. Oczywiście nie zabraknie w weekendowej ofercie spacerów tematycznych, które cieszyły się dużą popularnością w ubiegłorocznej edycji. Pieszo będzie można wędrować w Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Nie zapomniano również o wielbicielach smaków, którzy znajdą coś dla siebie w chronowskiej winnicy. Z kolei Frankówka Mała w Cichawce przygotowała rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle, zaś Pasieka u Kiejdów zaprasza na piknik pszczelarski. Warto zaznaczyć, że to tylko nieliczne z atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie zwiedzania.

Plakat Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego/Fot.: Starostwo Powiatowe w Bochni
Plakat Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego/Fot.: Starostwo Powiatowe w Bochni

Cały program można znaleźć na stronie: WWW.ZABYTKI.POWIATBOCHENSKI.PL

Na koniec na miłośników motoryzacji i nie tylko czeka samochodowa nostalgia, czyli I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prawie 100 załóg z całej Polski zjedzie do Bochni, aby zaprezentować swój zabytkowy pojazd. Wśród samochodów i motocykli  będą takie okazy jak Chevrolet pickup z 1938 roku czy Harley WLA z 1942 roku. Trasa pojazdów przebiegać będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną i Żegocinę. Pasjonaci motoryzacji będą mogli z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, gdyż w każdej z miejscowości przewidziany jest postój. W Nowym Wiśniczu na parkingu przy Kościele oraz Zamku, w Lipnicy Murowanej i Żegocinie na parkingach zlokalizowanych  w centrum.

Plakat I Powiatowego Zlotu Pojazdów Zabytkowych/Fot.: Starostwo Powiatowe w Bochni
Plakat I Powiatowego Zlotu Pojazdów Zabytkowych/Fot.: Starostwo Powiatowe w Bochni

Zlot zakończy się w Bochni w Parku Rodzinnym Uzbornia. Początek wspólnej zabawy zaplanowany jest na 15:30. Wśród atrakcji przewidziano motoryzacyjne konkursy, m.in. na najładniejszy, najszybszy czy najstarszy pojazd.

– Gwarantujemy, że każdy kto weźmie udział w Weekendzie z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego, będzie zadowolony. Będą to najbardziej niezwykłe dni i nieczęsto nadarzająca się okazja by odkryć Powiat Bocheński i jego niezwykłe a często na co dzień niedostępne miejsca, jak również wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących

– napisano na stronie starostwa powiatowego.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Patronat medialny: Gazeta Krakowska, Kronika Bocheńska, Informator Brzeski, Koncertowy Tarnów i Okolice, portal bochnianin.pl, bochniazbliska.pl, mojabochnia.pl, czasbochenski.pl, glos24.pl, Kulturalna Bochnia, Radio ESKA.

Fot. i inf.: Starostwo Powiatowe w Bochni

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje