W niedzielę, 16 czerwca Bochnia obchodziła Święto Rzemiosła. W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który podczas uroczystości, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył odznaczenia państwowe.
W niedzielę 16 czerwca odbyło się Bocheńskie Święto Rzemiosła. Święto rozpoczęła msza święta, sprawowana w intencji rzemieślników. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli w korowodzie na bocheński Rynek, gdzie odbyła się część oficjalna, w czasie której odznaczono zasłużonych rzemieślników. Wśród odznaczonych znaleźli się między innymi starszy cechu Andrzej Zając, który otrzymał Szablę Jana Kilińskiego oraz Henryk Kołdras, który otrzymał wyróżnienie Małopolski Rzemieślnik Roku 2023.
Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali członkowie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie w uznaniu za działalność społeczną i wkład w rozwój rzemiosła.
– Rzemiosło odgrywa kluczową rolę w kultywowaniu tradycji i umiejętności, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Gratuluję odznaczonym i serdecznie dziękuję za Państwa wkład w rozwój naszego regionu oraz zaangażowanie w działalność społeczną - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który wręczył rzemieślnikom odznaczenia państwowe.
W obchodach wzięli udział Burmistrz Miasta Bochnia Magdaleny Łacnej oraz Przewodniczącej Rady Miasta Bochnia Katarzyny Korty-Wójcik, którzy podziękowali rzemieślnikom za ich wkład w tworzenie lokalnej kultury. - Dziś oddajemy hołd wszystkim rzemieślnikom – tym, którzy kontynuują wiekowe tradycje, oraz tym, którzy wprowadzają nowe, innowacyjne rozwiązania. Wasza praca jest fundamentem naszej kultury i gospodarki. Dzięki Wam nasze domy wypełniają piękne, unikatowe przedmioty, które nie tylko spełniają swoje funkcje, ale również cieszą oko i serce. Również dzięki Wam nasze rzeczy otrzymują „nowe, drugie życie”, bo potraficie je naprawić lub ulepszyć. Nie zapominajmy również o młodym pokoleniu, które z entuzjazmem podejmuje wyzwania rzemieślnicze. To właśnie młodzież jest naszą nadzieją na przyszłość – na zachowanie i rozwój tych cennych umiejętności – powiedziała Magdalena Łacna.
Podczas obchodów wręczono także nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. „Co wytwarza rzemieślnik?”. Na towarzyszącym świętu jarmarku mieszkańcy miasta mogli bliżej poznać lokalnych rzemieślników. Uczestnicy mogli podziwiać pokazy rzemieślnicze, wziąć udział w targach oraz wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Bochni.
Wydarzenie zorganizował Cech Rzemiosł Różnych w Bochni i Izba Rzemieślnicza oraz Izba Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.
fot. UM w Bochni