piątek, 6 września 2019 08:47

Bochnia. Kasia Moś i Halinka Mlynkova, czyli weekend z zabytkami i jego muzyczne zakończenie

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia. Kasia Moś i Halinka Mlynkova, czyli weekend z zabytkami i jego muzyczne zakończenie

Najbliższy weekend warto zaplanować na Bocheńszczyźnie, a to za sprawą Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego. Ten autorski projekt Starostwa Powiatowego w Bochni odbywa się już po raz dwunasty.

Jak zwykle przygotowano moc atrakcji, oprócz udostępnionych zabytków i instytucji kultury, których w tym roku będzie aż 36, dodatkowo na zwiedzających będą czekać spacery tematyczne śladami znanych ludzi , miejsc i wydarzeń.

Mamy miejsca stałe, które cieszą cię niesłabnącą  popularnością wśród odwiedzających, ale jest również kilka nowości . Będzie można zawitać do przepięknej willi dr Mieczysława Dembowskiego, na weekendową mapę zwiedzania powrócił także Kościół w Chronowie.  Ośrodek Edukacji w Borównej oraz  Pasieka u państwa Kiejdów zapraszają  natomiast na warsztaty.

Tegoroczny weekend obfitował będzie w spacery tematyczne, w sumie będzie ich aż 8.

W tym roku swój jubileusz 10-lecia obchodzi bocheńska motylarnia, gdzie oprócz barwnej wystawy , przygotowano  opowieści i ciekawostki przyrodnicze ze świata motyli, a przed muzeum stanie stoisko z atrakcjami i zabawami dla dzieci.

Podczas spaceru Żydowską Trasą Pamięci, zaprezentowana zostanie tablica donacyjna, na której znajdą się informacje o rodzinach fundatorów Pomnika Holoukaustu mieszkańców Bochni i Okolic, w której weźmie udział dr  Rachel Kollender Prezes Stowarzyszenia przedstawicieli bocheńskich i brzeskich żydów w Izraelu.

Przez dwa dni  towarzyszyć nam będzie Camper Małopolski, w sobotę będziecie mogli go spotkać przy szybie Campi , od 12.00 do 16.00. Na placu pod Kominem  o godz. 12.30 wystąpi również Orkiestra Kopalni Soli Bochnia, a na dzieci będą czekać atrakcje. Natomiast w niedzielę Camper  zawita do Parku Rodzinnego Uzbornia gdzie od godz. 15.00 będzie promował atrakcje Małopolski.

W sobotni wieczór zapraszamy na dziedziniec bocheńskiego Muzeum, gdzie wystąpią lokalni Artyści. Barbara Furmańska, Piotr Lekki, Artur Salwach, Robert Świątek i Wojciech Feć, czyli Evening Standard umili nam wieczór przy dźwiękach  rocka i bluesa.

Tradycyjnie już wspólnie z przedsiębiorcami przygotowano zniżki 25 i 20% na pobyt w Hotelu Kasztel i Nowa Bochnia oraz na smaczne co nie co w bocheńskich kawiarniach Ciachomania i Chantilia oraz restauracji Panorama w Wiśniczu.

Weekend oczywiście kończymy muzycznie na bocheńskiej Uzborni. Gwiazdą tegorocznego Muzycznego Zakończenia Weekendu z Zabytkami, które odbędzie się w niedzielę w Parku Rodzinnym Uzbornia w Bochni, będzie Halinka Mlynkowa.

Podczas występu artystka zaprezentuje nie tylko nowe piosenki ale też wiele starszych, wszystkim znanych, utworów. Tego wieczoru na scenie zaprezentuje się także Kasia Moś i Adam Krylik, którzy wystąpią z akompaniamentem Orkiestry Dętej Baczków. Występ ten również będzie niezwyczajny, gdyż oprócz gości specjalnych z orkiestrą gościnnie wystąpi także sekcja smyczkowa. Zapowiada się wspaniały wieczór pełen muzycznych uniesień i niesamowitych wrażeń.

Niedzielna impreza rozpocznie się już o godzinie 15:00. Na Uzborni oprócz występów na scenie będzie wiele atrakcji dla dużych i małych. Nasi goście przygotowali wiele niespodzianek. W koralowym kamperze Małopolska Organizacja Turystyczna, będzie prowadzić konkursy, a także dzielić się wiedzą o Małopolsce. Będzie kiermasz książek i gier, a to wszystko po to aby wspomóc Lilkę Stanisz, małą mieszkankę Bochni. Całkowity dochód przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Zbiórka odbędzie się pod patronatem Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Dzieciom i Młodzieży Auxilium, której podopieczną jest Lilianka.

Oprócz dobrej muzyki, edukacyjnych warsztatów, w niedzielne popołudnie będzie również aktywnie i zdrowo. To za sprawą warsztatów sportowych z Barbell Club Bochnia. Będą konkursy, zawody i porady dietetyczno – treningowe, a Fit Bite Catering Dietetyczny, poczęstuje chętnych swoimi produktami.

Dzięki zaproszeniu przez Starostwo do współpracy Stowarzyszenia Bochnianie Bezdomniakom, w trakcie trwania imprezy będzie można zaadoptować psiaka i kociaka oraz wesprzeć działalność stowarzyszenia.

Z kolei o tym, jak zrobić piękny makijaż oraz jak dobrać odpowiednie kosmetyki uczestnicy dowiedzą się dzięki warsztatom wizażu z Drogeria Kamelia, która wspólnie z PUPA Milano Italy zadba o wszystkie Panie obecne w niedzielę na Uzborni. Natomiast panie z grupy "Małopolanki w ramach tworzą... Być Kobietą z Pasją" będą uczyć szydełkowania afrykańskich kwiatów.

Na warsztatach nie zabraknie również zabaw kulinarnych. Do mobilnej kuchni spotkań zaprasza Edukacyjny Ośrodek Plenerowy Frankówka Mała z Cichawki. Do świata rolnika zaprosi odwiedzających niezawodna ekipa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w tym roku świętuje 25-lecie działalności. Na stoisku odbędą się konkursy z nagrodami dotyczące roślin i zwierząt, malowanki dla najmłodszych, punkt informacyjny w którym będzie rozpowszechniana i udzielana wiedza na temat programów z unii europejskiej dla obszarów wiejskich

Pracownia artystyczna architektury krajobrazu RERUM Kinga Magdoń zaprasza na warsztaty rodzinne pt. "Warto tworzyć przyszłość - rysujemy, malujemy, budujemy". Kinga Magdoń zaprosi dzieciaki do wspólnej zabawy. Kolejną atrakcję przygotował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Na ich stoisku odbędą się warsztaty - "Zaprośmy zwierzęta do naszych ogrodów" podczas których wykonywane będą budki dla ptaków i owadów.

Oprócz warsztatów dla dużych i małych podczas Muzycznego Zakończenia Weekendu z Zabytkami na odwiedzających czekają również atrakcje na scenie. Wystąpią na niej wychowankowie szkoły Dance &Fitness House Bochnia ze swoim pokazem. Teatr Artystokratyczny zaprezentuje koncert "Lata 20, Lata 30". Odbędzie się tez premiera teledysku "Pokolenie" oraz quiz wiedzy o powiecie z naprawdę atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy przedstawią także 20 wyjątkowych kobiet - Kobiet z Pasją Powiatu Bocheńskiego. Jest to projekt realizowany w związku z 20-leciem Powiatu Bocheńskiego wspólnie z grupą "Małopolanki tworzą… Być Kobietą z pasją”.

Program Muzycznego Zakończenia Weekendu z Zabytkami 2019: Na scenie:

15.00 Startujemy aktywnie z Barbell Club
16.00 Kobiety z Pasją Powiatu Bocheńskiego
16.45 Pokaz grupy tanecznej Dance & fitness house Bochnia
17.45 Lata 20, lata 30 w wykonaniu Teatru Artystokrackiego
18.45 Premiera teledysku POKOLENIE
19.00 Orkiestra Baczków, Adam Krylik oraz gość specjalny Kasia Moś
20.00 Quiz wiedzy o powiecie bocheńskim
20.30 Gwiazda wieczoru – Halinka Mlynkova

Warsztaty dla dużych i małych:

 • Szlakiem czerwonego korala – Małopolska Organizacja Turystyczna
 • Zaprośmy zwierzęta do naszych ogrodów – wykonywanie budek dla ptaków i dla owadów Zespół Parków Krajobrazowych Województwa
 • W świecie rolnika – warsztaty dla małych i dużych. Konkursy dotyczące roślin i zwierząt z nagrodami, malowanki dla najmłodszych, punkt informacyjny , rozpowszechnianie i udzielanie wiedzy na temat programów z unii europejskiej dla obszarów wiejskich – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bochni
 • Warto tworzyć przyszłość – rysujemy, malujemy, budujemy warsztaty rodzinne z Pracownią Artystyczną RERUM Kinga Magdoń
 • Zróbmy sobie kwiatka – warsztaty robienia afrykańskich kwiatów na szydełku z grupą "Małopolanki tworzą... Być Kobietą z pasją"
 • Mobilna kuchnia spotkań – zabawy kulinarne z Edukacyjnym Ośrodkiem Plenerowy „Frankówka Mała” w Cichawce
  Warsztaty wizażu z Drogerią Kamelia
 • Rusz się po zdrowie – warsztaty sportowe, konkursy, porady dietetyczno – treningowe z Barbell Club Bochnia
 • Ciesz się zdrowym życiem – konsultacje oraz catering dietetyczny z Fit Bite
 • Bezdomniaki do Adopcji – akcja adopcji i zbiórka środków na działalność Stowarzyszenia
 • Stwórzmy swoją Gazetę Krakowską – zostań twarzą dziennika
 • Zawody na ściance wspinaczkowej – dmuchana, wysoka na 8 metrów, ścianka wspinaczkowa
 • Pomagamy LILCE – Kiermasz Książek i Gier z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitację małej Lilki Stanisz z Bochni. Zbiórka pod patronatem Fundacji Auxilium, której podopieczną jest Lilianka.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Małopolska Organizacja Turystyczna.

Patronat medialny zapewniają nam: Gazeta Krakowska, Radio ESKA Małopolska, Tarnowska.tv, Kronika Bocheńska, Czasbochenski.pl, mojaBochnia.pl - portal i telewizja, Głos 24 - Małopolski Portal Informacyjny, Bochnianin.pl, Kulturalna Bochnia, Informator Brzeski, Informator Bocheński, Bochnia Brzesko z bliska.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.zabytki.powiatbochenski.pl, gdzie znajduje się szczegółowy program.

Fot. i inf.: Starostwo Powiatowe w Bochni

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka