piątek, 5 lutego 2021 22:09

Bochnia: Oddział im. WOŚP. Kto będzie tam leczony?

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia: Oddział im. WOŚP. Kto będzie tam leczony?

Planowane otwarcie zbiega się w czasie z 29. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest poniekąd dowodem wdzięczności za okazywaną pomoc i wsparcie dla Fundacji WOŚP.

W Szpitalu Powiatowym w Bochni powstanie Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Pomoc uzyskają w nim wcześniaki i noworodki o niskiej masie urodzeniowej, z różnymi wadami i infekcjami wrodzonymi.

Doświadczony, stale podnoszący swoje kwalifikacje zespół lekarzy i pielęgniarek, dobre zaplecze medyczne sprawiły, że dyrekcja bocheńskiego szpitala zdecydowała o formalnym utworzeniu w ramach Oddziału Noworodków – Pododdziału Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Przy podejmowaniu decyzji brano pod uwagę także ogromne zainteresowanie bocheńską „porodówką” nie tylko mieszkanek powiatu bocheńskiego, również okolicznych gmin. Z roku na rok przybywa kobiet, które decydują się rodzić  właśnie w Bochni. Tylko w 2020 roku w szpitalu przyjęto ponad 1700 porodów.

Maluchy, które rodzą się bez komplikacji mają w Bochni zagwarantowaną opiekę najlepszych specjalistów. Noworodki, które przyszły na świat nieco wcześniej  wielokrotnie były odsyłane do większych, specjalistycznych ośrodków. To się zmieniło wraz z przejęciem oddziału noworodków przez dr n. med. Joannę Hurkałę, która przez lata zajmowała się intensywną terapią  noworodka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

– Zależy nam, aby jak najlepszy sposób zabezpieczyć zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich pacjentów, również tych najmniejszych. Otwarcie pododdziału intensywnego nadzoru noworodka umożliwi nam m.in. zapewnienie kompleksowej opieki medycznej noworodkom o niskiej masie urodzeniowej i wcześniakom od 32 tygodnia ciąży

– wylicza Joanna Hurkała – Lekarz Kierujący Oddziałem Noworodków.

W Bochni będzie więc prowadzona wstępna diagnostyka zespołów zaburzeń oddechowych i wad wrodzonych w tym infekcji wrodzonych, czy też wad serca, co z kolei niewątpliwie wpłynie na poprawę opieki nad noworodkiem przedwcześnie  urodzonym, jak i zmniejszanie konsekwencji związanych z zaburzeniami  neurologicznymi, kardiologicznymi i oddechowymi.

Planowane otwarcie zbiega się w czasie z 29. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest poniekąd dowodem wdzięczności za okazywaną pomoc i wsparcie dla Fundacji WOŚP.

– Nasz szpital już wiele razy uwodnił, że posiada wykwalifikowany i dobrze przygotowany personel. Dysponujemy też sprzętem, który pozwala pomagać najmłodszym i najbardziej potrzebującym dzieciom, bez konieczności odsyłania ich do innych placówek. A jeśli uda nam się pozyskać kolejną aparaturę od Wielkiej Orkiestry w tym roku to z całą pewnością wpłynie to na dalszy wzrost jakości leczenia i ratowania zdrowia i życia najmłodszych

– mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Inf.: Starostwo Powiatowe w Bochni

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje