poniedziałek, 9 stycznia 2023 13:14

Brzesko: Jezuska z szopki wsadzili do huśtawki. Internauci komentują!

Autor Katarzyna Jamróz
Brzesko: Jezuska z szopki wsadzili do huśtawki. Internauci komentują!

– Tego rodzaju profanacja to nie tylko wyraz głupoty, wandalizmu czy bandytyzmu niektórych ludzi, ale to przede wszystkim atak na nasze uczucia religijne – informuje parafia pw. NMP Matki Kościoła i sanktuarium św. Jakuba Starszego Ap. w Brzesku. Ktoś wyjął figurkę małego Jezuska z szopki znajdującej się na Rynku i włożył ją do huśtawki na Ogródku Jordanowskim.

Do aktu wandalizmu doszło najprawdopodobniej w nocy z 6/7 stycznia. Nieznany sprawca lub sprawcy, zabrali ze znajdującej się na brzeskim Rynku szopki figurkę nowonarodzonego Jezusa i przenieśli ją do oddalonego o kilkaset metrów Ogródku Jordanowskiego, gdzie następnie włożyli do huśtawki.

Na placu zabaw figurkę Jezusa, z utrąconą lewą rączką, dostrzegł przypadkowy przechodzień. Sprawa została zgłoszona na policję, a funkcjonariusze przeprowadzili oględziny.

Do wspomnianej sytuacji odniosła się parafia pw. NMP Matki Kościoła i sanktuarium św. Jakuba Starszego Ap. w Brzesku, podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich.

– W nocy, 6 stycznia, po raz kolejny dokonano profanacji szopki na brzeskim Rynku. Utrącono Dzieciątku Jezus rączki i wyniesiono je do parku Jordana. Większość z nas może się tym oburzać, ale w tej sytuacji niewiele przynosi oburzenie, musimy bardzo zdecydowanie reagować na tego typu zachowania. Przecież tej profanacji nie dopuścili się ludzie z zewnątrz, a nie daj Boże, jeśli są wśród nich nasi synowie czy córki. Tego rodzaju profanacja to nie tylko wyraz głupoty, wandalizmu czy bandytyzmu niektórych ludzi, ale to przede wszystkim atak na nasze uczucia religijne. Jako dorośli, bądźmy wrażliwi i reagujmy na wszystkie przejawy tego typu wandalizmu, do których zachęcają niektórzy, jak choćby zachęta by „opiłowywać katolików”. Tego typu zachowania, to skutek podsycania do nienawiści przeciwko temu co jest wartością, kulturą, tradycją i tym wszystkim co w naszym narodzie, od wieków, tak ściśle związane jest z chrześcijaństwem

– poinformowali duszpasterze.

Jak się okazało, jest duża szansa na to, by ustalić i wyciągnąć wobec wandali konsekwencje. Zarówno na brzeskim Rynku, jak i w Ogródku Jordanowskim zamontowany jest monitoring.

Internauci podzieleni

Jak w niemal każdej sytuacji, która dotyczy religii, tak i w tym przypadku nie obeszło się bez żartobliwych komentarzy internautów. Pod udostępnionymi artykułami na temat wandalizmu do którego doszło na terenie Brzeska, pojawiły się komentarze żartujące z sytuacji, jak i te, których autorzy byli nią oburzeni. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

– Bujaj się Jezuuuuuniuuuu, bujaj się, bujaj!

– napisała internautka.

– Niech się bawi póki może. Na początku kwietnia znowu go ukrzyżują

– dodał internauta.

– Inaczej nie da się tego nazwać, totalny debilizm

– skomentował Zbigniew.

– Okropne, jak tak można. Wstyd, wstyd, wstyd!!

– dodała Izabella.

– Może ktoś właśnie spełnił największe marzenie Dzieciątka? A nie tylko krzyżowanie, grzechy, biczowanie. Dla mnie urocze

– podsumowała jedna z internautek.

Przypomnijmy, w 2021 r. część figur z brzeskiej szopki została zniszczona, jednak wtedy nie udało się odnaleźć odpowiedzialnych za szkodę wandali.

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka