piątek, 16 kwietnia 2021 12:33

Brzesko: "Sytuacja nadal jest trudna". Mniej chorych na Covid-19, ale nie tych pod respiratorami

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko: "Sytuacja nadal jest trudna". Mniej chorych na Covid-19, ale nie tych pod respiratorami

Sytuacja związana z trzecią falą zachorowań na koronawirusa nadal pozostaje daleka od ideału. W związku z tym, postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja na oddziale covidowym w brzeskim szpitalu powiatowym.

Z pytaniem o ilość zajętych łóżek przez pacjentów z Covid-19 zwróciliśmy się do rzecznik szpitala, pani Moniki Mikołajek-Burek. Z uzyskanych informacji wiem, że decyzją Wojewody Małopolskiego SPZOZ w Brzesku nadal dysponuje największą od początku pandemii ilością łóżek covidowych. Zgodnie z aktualną decyzją, do odwołania, szpital musi posiadać nie mniej niż 80 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym Covid-19 oraz nie mniej niż 15 łóżek intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Dodatkowo szpital dysponuje nieprzerwanie od zeszłego roku 6 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19.

Zapytana o sytuację na bloku covidowym szpitala, jego rzecznik powiedziała:

– Sytuacja nadal jest trudna, jednak na chwilę obecną nie notujemy skokowego przyrostu chorych na Covid. W szpitalu w dniu dzisiejszym na 95 miejsc określanych jako minimum,  hospitalizowanych jest 64 pacjentów z Covid-19, w tym aż 16 osób na stanowiskach intensywnej terapii z wentylacją mechaniczną. W porównaniu do zeszłego tygodnia, kiedy hospitalizowaliśmy 84 pacjentów, w tym 17 pod respiratorem, notujemy spadek ogólnej liczby chorych, przy jednoczesnym wciąż wysokim odsetku pacjentów pod respiratorem. W tym tygodniu, w najgorszym momencie pod respiratorem przebywało 20 osób. Dlatego nie można jeszcze mówić o wyraźnych spadkach czy normalizacji sytuacji związanej z zachorowaniami na Covid.
koronawirus najnowsze informacje

Fot. i inf.: SPZOZ w Brzesku

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje