czwartek, 12 grudnia 2019 12:01

Bukowno: Uwaga na oszustki. Nie mają litości dla starszych osób

Autor Emilia Gara
Bukowno: Uwaga na oszustki. Nie mają litości dla starszych osób

Oszuści nieustannie modyfikują swoje metody działań. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze, samotne, dobrego serca, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej i nagłej sytuacji. Sprawcy pukają do mieszkań takich osób, prosząc o coś do jedzenia czy picia. Ale cel ich "wizyty" jest całkowicie inny: pragną się wzbogacić kosztem innych. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi i w kilka minut można stracić swoje życiowe oszczędności.

W poniedziałek 9 grudnia ofiarą złodziejek padła 83-letnia mieszkanka Bukowna. Około godziny 13:30 do mieszkania starszej pani zapukała kobieta z prośbą o pomoc. Była w średnim wieku, krępej budowy ciała, ubrana w jasną odzież. Kobieta prosiła lokatorkę o coś do picia i jedzenia. 83-latka chciała pomóc i nie zastanawiając się ani przez chwilę, wpuściła ją do mieszkania. Nie sądziła, że kobieta może ją okraść. Oszustka nie była sama, była z nią jeszcze inna kobieta. Kiedy weszła do mieszkania i nabierała wody do słoika, druga w tym czasie, w pośpiechu plądrowała pomieszczenia, w poszukiwaniu cennych przedmiotów i pieniędzy. Dopiero gdy wyszyła, 83-latka zorientowała się, że drzwiczki od jednej z szafek meblowych są uchylone i brakuje oszczędności, które przechowywała seniorka. Kobieta straciła ponad 16 tysięcy złotych. Sprawa została zgłoszona na policję.

PAMIĘTAJ!

- Nigdy nie wpuszczaj obcych do swojego mieszkania!

- Nie przechowuj w mieszkaniu dużej ilości gotówki i kosztowności, a jeśli masz je w domu, schowaj w miejscu trudno dostępnym, najlepiej w kilku różnych miejscach.

- Miej w telefonie listę z użytecznymi numerami, np. do rodziny, komendy policji, urzędu, lekarza rodzinnego.

- Będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki.

- Zamykaj drzwi, gdy wychodzisz na chwilę, np. do piwnicy, czy wyrzucić śmieci.

- Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.

- Zanim otworzysz drzwi, sprawdzaj przez wizjer lub okno, kto stoi pod drzwiami.

- Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

- Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów. Nigdy nie podpisuj umów, co do których nie ma pewności, że są prawdziwe.

- Nie wpuszczaj obcych do mieszkania. Osoby „urzędowe”, pracownicy gazowni, elektrowni, spółdzielni zawsze ogłaszają wcześniej swoją wizytę. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w domach. Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.

- W banku wypłacając większe sumy pieniędzy, upewnij się, że nie jesteś obserwowany.

Inf. i fot.: KPP w Olkuszu

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje