czwartek, 23 września 2021 09:52

Burmistrz powrócił. Tadeusz Tertil ponownie stanął na tarnowskim Rynku

Autor Aleksandra Tokarz
Burmistrz powrócił. Tadeusz Tertil ponownie stanął na tarnowskim Rynku

Pomnik Tadeusza Tertila stanął na tarnowskim Rynku w październiku 2018 roku. Jednak już po czterech miesiąc zniknął. Powodem był remont płyty rynku oraz prace prowadzone przy adaptacji kamienicy, mieszczącej się pod adresem Rynek 4. Teraz burmistrz powrócił.

Pomnik Tadeusza Tertila – burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923 – stanął na tarnowskim rynku, przed Pasażem im. Tadeusza Tertila 30 październik 2018 roku, czyli w setną rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości.

Pomnik przedstawia „burmistrza niepodległości” – prawie naturalnej wielkości – stojącego przed swoim domem i pokazującego cztery wielkie inwestycje, o które wzbogacił się Tarnów pod jego rządami: elektrownię, wodociągi, dworzec kolejowy oraz tramwaj.

Powstał on z inicjatywy Rady Osiedla „Starówka”, a jego twórcą jest kielecki rzeźbiarz, Arkadiusz Latos. Odlew wykonany jest z mosiądzu.

Do magazynu pomnik Tadeusza Tertila zabrany został w lutym 2019 roku. Powodem tego był remont płyty rynku oraz prace prowadzone przy adaptacji kamienicy mieszczącej się pod adresem Rynek 4. Teraz pomnik burmistrza powrócił na swoje miejsce.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje