czwartek, 24 czerwca 2021 22:13

[Foto] Zobacz skutki burzy w Małopolsce. Te powiaty ucierpiały najmocniej

Autor Mirosław Haładyj
[Foto] Zobacz skutki burzy w Małopolsce. Te powiaty ucierpiały najmocniej

Uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze, zerwane i uszkodzone dachy – to efekty trąby powietrznej, która w czwartek 24 czerwca po południu przeszła przez Małopolskę. Tylko do godz. 19:30 na terenie województwa Państwowa Straż Pożarna interweniowała ok. 290 razy.

W wielu miejscach Małopolski burze przyniosły grad. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec oraz Koniuszowa w gminie Korzenna z powiatu nowosądeckiego. To nad tymi miejscowościami przeszła trąba powietrzna. 5767 odbiorców pozostaje bez prądu, w tym 1400 - z Nowego Sącza, pow. nowosądeckiego.

W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity na Sądecczyznę udali się wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz. W Mogilnie odbędzie się sztab kryzysowy.

– Chcemy jak najszybciej przekazać środki dla poszkodowanych gmin. Zapewniam mieszkańców, nie jesteście sami

– mówi wojewoda Łukasz Kmita, który jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych.

Straty wyrządzone przez trąbę powietrzną/Fot.: MUW
Straty wyrządzone przez trąbę powietrzną/Fot.: MUW

Powiat nowosądecki

70 domów z uszkodzonymi dachami - to bilans trąby powietrznej, która przeszła przez powiat nowosądecki. Grad spowodował też straty w powiecie miechowskim i olkuskim. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a ostrzeżenia pogodowe cały czas obowiązują. W powiecie nowosądeckim PSP interweniowała ponad 100 razy, głównie do zabezpieczania uszkodzonych dachów i usuwania wiatrołomów.

Według  danych przedstawionych na sztabie w miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w miejscowości  Koniuszowa - 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze. Jedna osoba została ranna – uraz nogi.

Na trasie linii Krynica-Rzegiestów wystąpił brak zasilania trakcji.

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego w Mogilnie omówiono działania służb oraz formy pomocy dla poszkodowanych. Posiedzeniu przewodniczyli wicewojewodowie Józef Leśniak oraz Ryszard Pagacz. Obecni byli przedstawiciele Straży Pożarnej z zastępcą małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Piotrem Słowiakiem na czele, a także Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego oraz innych służb zaangażowanych  w działania. Uczestniczyli także wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk  oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

Zobowiązałem służby, zarówno wojewody, jak i pozostałe służby, aby  niezwłocznie przystąpić do oceny, w jakim stanie  znajdują się uszkodzone budynki, do szacowania strat, tak aby pomoc dla  mieszkańców mogła być udzielona możliwie jak najszybciej. Niezwłocznie  zostaną przekazane na konta gmin środki będące w dyspozycji wojewody: z  przeznaczeniem na zasiłki na pomoc doraźną  oraz remonty i naprawy. Kwoty pomocy państwa dla mieszkańców będą  uzależnione od skali zniszczeń i od tego, w jakim stanie znajdują się  ich nieruchomości. Pomoc dla mieszkańców jest zapewniona także w postaci  noclegów, ale również powiat nowosądecki zapewnia  wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących

– mówi wicewojewoda Józef Leśniak.

I wicewojewoda Józef Leśniak/Fot.:MUW
I wicewojewoda Józef Leśniak/Fot.:MUW
W  związku z niepokojącymi informacjami o zbliżającym się froncie  pogodowym o godzinie 12:40 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie  został zwołany sztab  kryzysowy, podczas którego analizowaliśmy spływające raporty  meteorologiczne. W tym całym nieszczęściu trzeba podkreślić, że nie ma  ofiar śmiertelnych i to jest pozytywna wiadomość

– dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

II wicewojewoda Ryszard Pagacz/Fot.: MUW
II wicewojewoda Ryszard Pagacz/Fot.: MUW

W  Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono specjalną całodobową   infolinię dla mieszkańców, gdzie mogą oni uzyskać informacje  o pomocy, która im przysługuje (numery: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18  41 42 720).

Czytaj także:

Trąba powietrzna przeszła nad Sądecczyzną. “Sytuacja jest dramatyczna” [ZDJĘCIA]
Z ostatniej chwilI! Strażacy mają pełne ręce roboty – zerwane dachy i połamane drzewa to efekt trąby powietrznej, która przeszła nad Sądecczyzną.

Kraków

W Krakowie odnotowano 80 interwencji PSP, głównie przy usuwaniu połamanych konarów drzew i udrażnianiu studzienek, przepustów. W centrum handlowym M1 zawalił się strop.

Kraków. O krok od tragedii. Runął fragment stropu w popularnej galerii handlowej
Wiadomości Kraków. W galerii handlowej M1 oberwał się kilkudzisięciometrowy fragment stropu. Belka omal nie uderzyła w przechodząca kobietę.

Powiat miechowski

W powiecie miechowskim PSP interweniowała 41 razy, zabezpieczając uszkodzone dachy na budynkach usuwając wiatrołomy. Grad i wiatr uszkodził 53 dachy

Powiat olkuski

W powiecie olkuskim PSP interweniowała kilkadziesiąt razy, głównie do wiatrołomów. W powiecie olkuskim grad i wiatr uszkodził- 45.

Aktualne ostrzeżenia

  • ostrzeżenie meteorologiczne nr 121 – burze z gradem/3 (ważne od godz. 16.56 dnia 24.06.2021 r. do godz. 6.00 dnia 25.06.2021 r.), powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki i wielicki.
  • ostrzeżenie meteorologiczne nr 120/2 – burze z gradem/2 (ważne od godz. 13.00 29.06 do godz. 23.00 dnia 24.062020 r.), powiaty: dąbrowski, gorlicki, nowosądecki, Nowy Sącz, tarnowski, Tarnów.
  • ostrzeżenie hydrologiczne nr 0:48 – gwałtowne wzrosty stanów wody/1 (ważne od godz. 13.00 dnia 24.06.2021 r. do godz. 9.00 dnia 25.04.2021 r.), obszar zlewni: Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby i Dunajca.

Opad za ostatnie 3 godz. (stan na godz. 17:00 - 24 czerwca):

Wronowice (pow. nowosądecki): 74,8 mm,

Radziemice (pow. proszowicki): 23,5 mm,

Kraków – Wola Justowska: 16,5 mm.

Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową, dane mogą ulec zmianom.

Fot. i inf.: MUW

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje