poniedziałek, 20 czerwca 2022 09:32

Burzliwa historia Krymu

Autor Artykuł sponsorowany
Burzliwa historia Krymu

Trwają dyskusje, do kogo należy Krym, a Rosja rości sobie prawa do tego półwyspu. Historia Krymu nad Morzem Czarnym jest faktycznie burzliwa. Józef Stalin w 1945 roku w Jałcie dzielił Europę, a 9 lat później Nikita Chruszczow zwrócił Krym radzieckiej Ukrainie.

Czym jest Krym?

Krym to półwysep o pow. ponad 27 tys. km², znajdujący się w północnej części Morza Czarnego. Jest połączony z lądem jedynie Przesmykiem Perekopskim między Morzem Czarnym i Azowskim. Z kolei na wschodzie dzieli go od lądu Cieśnina Kerczeńska.

Na Krymie obecne były przez lata różne grupy narodowe i często dochodziło między nimi do walk. Niestabilna sytuacja na półwyspie była też powodowana jego strategicznym położeniem – z Krymu można kontrolować prawie całe Morze Czarne.

Utrata suwerenności i rosyjska propaganda

W kwietniu 1783 roku Krym utracił suwerenność, gdy caryca Katarzyna II przyłączyła go do Rosji. Wkrótce Rosjanie wprowadzili swoją administrację i sądownictwo, a Tatarów wywożono na Syberię. Rosła z kolei liczba Rosjan na Krymie. Według rosyjskiej propagandy w czasach starożytnych na Krymie żyło plemię Taurów, a ci mieli być spokrewnieni ze Scytami, których przedstawiano jako przodków Rosjan. Ta propaganda stała się jednak dla carycy Katarzyny II świetnym wytłumaczeniem za przyłączeniem tego terytorium do Rosji.

W 1774 roku wybucha kolejna wojna. Jej efektem jest upadek potęgi tureckiej. Mimo to Krym nie poddaje się Rosji. W 1783 roku dochodzi do następnej wojny z Imperium Rosyjskim, która kończy się utratą niezależności przez Krym. W 1792 roku Turcja zrzekła się Krymu na rzecz Rosji.

Krym jako terytorium Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej

Podczas drugiej wojny światowej na półwysep wkroczyły wojska niemieckie. W 1944 roku został odbity przez Armię Czerwoną, a ludność oskarżono o współpracę z Niemcami. Zaczęli przybywać rosyjscy osadnicy. W granice Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Krym został włączony 10 lat później.

Mieszkańcami Krymu była mieszanka narodowości i kultur. Krym zrezygnował z niepodległości na rzecz statusu republiki autonomicznej po rozpadzie ZSRR, a Sewastopol przeznaczono na siedzibę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

W marcu 2014 roku władze Autonomicznej Republiki Krymu, nieuznawane przez Ukrainę i cywilizowany świat, ogłosiły, że Krym jest państwem niepodległym, a potem zwróciły się do Rosji o przyłączenie. Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za niepodległe państwo tego samego dnia, a następnego dnia półwysep został podmiotem Federacji Rosyjskiej.

Więcej na temat skomplikowanej historii i sytuacji Krymu dowiesz się z audycji Hanny Marii Gizy: https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/1093746,Krym-%e2%80%93-polwysep-z-burzliwa-historia. Korzystaj jedynie z wiarygodnych źródeł informacji – m.in. serwisu PR24.pl, który powstaje dzięki profesjonalnemu zespołowi Polskiego Radia.

Obraz Evgeny Kulakov z Pixabay

Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka