W piątek 10 stycznia policjanci z Krakowa otrzymali wezwanie w sprawie dwóch osób, które chciały pójść spać we wiacie śmietnikowej. Jedna z nich była dzieckiem.
Sytuacja miała miejsce w okolicach 22:00 na terenie dzielnicy Bieńczyce na jednym z lokalnych osiedli. Wezwanie dotyczyło kobiety, która podjęła próbę przenocowania z 8-letnią córką wewnątrz wiaty śmietnikowej.
Gdy funkcjonariusze zauważyli poszukiwaną dwójkę, matka dziecka odwróciła się i zaczęła iść w przeciwnym kierunku, nie reagując na polecenia służb. Do zatrzymania jednak doszło, a podczas niego okazało się, że kobieta jest pijana. Nie dość, że czuć było od niej alkohol, to nie potrafiła złożyć logicznego zdania, ciągle bełkocząc. Nie wspominając o równowadze, z którą także miała problem.
Realne zagrożenie zdrowia i życia
Ze względu na niskie temperatury, wiatr i opady śniegu, pojawiło się realne zagrożenie narażenia zdrowia, lub nawet życia nieletniej, jak i zatrzymanej. 8-latka była wyraźnie wystraszona i zaniedbana. Skarżyła się także, że jest jej zimno.
Sprawdzono stan trzeźwości 33-letniej matki dziecka, które było dalekie od ideału. Kobieta miała bowiem blisko 2 promile. Wedle ustaleń policji do całej sytuacji doszło ze względu na problem z dotychczasowym lokalem zatrzymanej. Nie wiedząc, co powinna zrobić, postanowiła, że wraz z córką będą spały na zewnątrz, co mogło skończyć się tragicznie, zważywszy na panującą zimową pogodę.
Szczęśliwe zakończenie, ale nie dla matki
Na miejscu pojawiła się karetka pogotowia, by sprawdzić stan zdrowia 8-latki. Na szczęście nic poważnego się nie stało i dziewczynka trafiła pod opiekę rodziny. Jednocześnie jej nieodpowiedzialna matka trafiła do aresztu, gdzie zdążyła wytrzeźwieć. Stamtąd przewieziono ją na komisariat, gdzie postawiono jej zarzuty narażenia swojej córki na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Kodeks karny przewiduje za to karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny.
Apel służb
Policja apeluje do mieszkańców o czujność i zgłaszanie wszelkich przypadków podejrzenia przemocy lub zaniedbania dzieci, a także przypadków nocowania osób w miejscach, gdzie ich życiu podczas niskich temperatur może zagrażać niebezpieczeństwo.
Pomoc dla osób bezdomnych
Jeżeli ktoś zmaga się z kryzysem bezdomności, lub zna taką osobę, to streetworkerzy realizują konsultacje dla osób bezdomnych w poniedziałki w godzinach 13:00-15:00 i w piątki w godzinach 10:00-13:00 przy ul. Rakowickiej 21/4. Żeby wejść do środka, na domofonie należy wybrać nr 44.
fot: Mateusz Łysik / Głos24