piątek, 11 lipca 2025 13:30, aktualizacja 14 godzin temu

Cichy strażnik serca i mięśni – dlaczego potas jest tak ważny?

Autor Artykuł sponsorowany
Cichy strażnik serca i mięśni – dlaczego potas jest tak ważny?

Czy wiesz, że nawet niewielkie wahania poziomu potasu w organizmie mogą wpłynąć na Twoje serce, mięśnie i samopoczucie? Ten niepozorny pierwiastek uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych, wpływa na skurcz mięśni oraz utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Dowiedz się, czym dokładnie jest potas, jakie objawy mogą świadczyć o jego niedoborze i jak go skutecznie uzupełniać.

Czym jest potas?

Potas to pierwiastek chemiczny zaliczany do metali alkalicznych. W czystej postaci jest bardzo miękki i niezwykle reaktywny, dlatego w naturze nie występuje samodzielnie – w organizmie człowieka obecny jest w postaci jonów K+, stanowiąc jeden z najważniejszych elektrolitów.

Większość potasu – aż około 90% – znajduje się wewnątrz komórek. Tylko niewielka jego ilość (około 2%) krąży we krwi i płynach tkankowych, jednak to właśnie to stężenie ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Utrzymanie prawidłowego poziomu potasu we krwi (3,5–5,0 mmol/l) jest ściśle kontrolowane przez nerki, które regulują jego wydalanie z moczem1.

Na czym polega działanie potasu w organizmie?

Potas wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni –w tym serca. Jako elektrolit uczestniczy w przewodnictwie impulsów nerwowych i odpowiada za prawidłowy skurcz oraz rozkurcz mięśni, w tym mięśnia sercowego. Bierze też udział w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej oraz ciśnienia osmotycznego komórek. Odpowiada za aktywację licznych enzymów, które biorą udział w przemianach białek i węglowodanów, wspomagając tym samym metabolizm i produkcję energii. Bez odpowiedniego poziomu potasu organizm nie jest więc w stanie funkcjonować prawidłowo na wielu poziomach1,2.

Niedobór potasu – objawy

Niedobór potasu, czyli hipokaliemia, może przez długi czas nie dawać żadnych wyraźnych objawów – zwłaszcza jeśli ma łagodny przebieg. Do pierwszych sygnałów obniżonego poziomu tego pierwiastka należą:

ogólne osłabienie,

zaparcia,

skurcze mięśni,

uczucie kołatania serca.

Objawy stają się bardziej nasilone, gdy stężenie potasu we krwi spada poniżej 3,1 mmol/l3. W takich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze dolegliwości, np. zaburzenia rytmu serca, osłabienie siły mięśniowej, problemy z oddawaniem moczu spowodowane osłabieniem mięśni pęcherza, a także objawy neurologiczne – mrowienie, drętwienie, pieczenie skóry czy nadmierna nerwowość i apatia. Szybko rozwijająca się hipokaliemia, nawet jeśli nie jest bardzo głęboka, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla pracy serca3.

Jakie są przyczyny niedoboru potasu?

Najczęściej niedobór potasu wynika z utraty tego pierwiastka przez nerki, np. w wyniku stosowania leków moczopędnych, chorób nerek lub zaburzeń hormonalnych. Potas może być też tracony przez przewód pokarmowy (przy wymiotach, biegunkach, nadużywaniu środków przeczyszczających) lub skórę – np. przy obfitym poceniu się. Rzadziej hipokaliemia wynika z niedostatecznego spożycia potasu, np. u osób niedożywionych1,3.

Jak postępować, jeśli zauważysz objawy niedoboru potasu?

W przypadku łagodniejszych dolegliwości, szczególnie u osoby narażonej na niedobór potasu – np. przyjmującej leki moczopędne, z biegunką czy wymiotami – konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem POZ lub w szpitalu. Jeśli pojawią się poważne objawy, takie jak zaburzenia rytmu serca, osłabienie mięśni czy omdlenia – należy natychmiast wezwać pogotowie3.

Jak leczyć niedobór potasu?

Nie powinno się samodzielnie przyjmować suplementów potasu bez wcześniejszego oznaczenia jego poziomu we krwi, ponieważ objawy mogą mieć inne przyczyny.

Leczenie zależy od stopnia niedoboru. W łagodnych przypadkach często wystarczy zwiększyć spożycie produktów bogatych w potas, a w razie potrzeby lekarz może zalecić przyjmowanie leków zawierających potas – tabletki lub płyn i zlecić regularne badania kontrolne.

W ciężkiej hipokaliemii konieczne jest leczenie szpitalne z podaniem potasu dożylnie. Koniecznością jest także usunięcie przyczyny niedoboru3.

Potas – tabletki bez recepty i inne metody uzupełniania niedoborów

Zalecane dzienne spożycie potasu dla osób dorosłych to 3500 mg, bez względu na wiek i płeć. Wyjątkiem są kobiety karmiące piersią – ich zapotrzebowanie wzrasta do 4000 mg dziennie, ponieważ potas przechodzi do mleka matki1. Zapotrzebowanie może się zwiększać – na przykład podczas upałów, przy intensywnym wysiłku fizycznym czy w trakcie przyjmowania niektórych leków. Zasadniczo są dwie metody na uzupełnienie jego braku2,3:

stosowanie diety bogatej w potas – naturalne źródła potasu to m.in. banany, ziemniaki, pomidory, suszone owoce czy orzechy;

uzupełnienie niedoboru przyjmując potas (tabletki) – po oznaczeniu poziomu potasu oraz stwierdzeniu niedoboru, lekarz może zdecydować o konieczności przyjmowania tego pierwiastka dodatkowo, w postaci preparatów leczniczych.

Czy potas na skurcze mięśni może pomóc?

Potas może pomóc na skurcze mięśni, jeśli ich przyczyną jest niedobór tego pierwiastka, ponieważ jest jednym z elektrolitów odpowiadających za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych i pracę mięśni1. Pamiętaj jednak, że nie każdy skurcz oznacza brak potasu.

Źródła:

Jarosz, Mirosław, et al. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Vol. 83, Warszawa, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, 2020, https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf s. 331-335

Wnęk D., Potas - rola w organizmie, wpływ na zdrowie, Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73851,potas-rola-w-organizmie-wplyw-na-zdrowie [Dostęp online: 16.06.2025]

Drabczyk R., Niedobór potasu (hipokaliemia): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175881,niedobor-potasu-hipokaliemia-przyczyny-objawy-i-leczenie [Dostęp online: 16.06.2025]

Obserwuj nas w Google News

Zdrowie - najnowsze informacje

Rozrywka