poniedziałek, 30 marca 2020 14:40

Chrzanów. Wspólny papieros ważniejszy niż zakaz spotkań. Interweniowała policja

Autor Głos 24
Chrzanów. Wspólny papieros ważniejszy niż zakaz spotkań. Interweniowała policja

26 marca chrzanowscy policjanci około godz. 13:15 zauważyli, że na jednym z osiedli  pomimo wydanego zakazu gromadzenia się, spotkały się cztery osoby. Mężczyźni jako powód spotkania wskazali  „wspólne zapalanie papierosa”.

Podczas interwencji okazało się, że jedną z osób jest 56-latek z Chrzanowa - poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany i tego samego dnia został doprowadzony do zakładu karnego. Na całą czwórkę nieodpowiedzialnych „palaczy”, którzy złamali przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

W obliczu zagrożenia epidemicznego liczymy na zdrowy rozsądek. Policja patroluje miasto i zwraca szczególną uwagę na miejsca grupowania się osób. Za podobne przypadki łamania przepisów i narażania na rozprzestrzenianie się wirusa będą wyciągane konsekwencje.

Narażanie zdrowia innych na szkodę jest karalne

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

koronawirus najnowsze informacje

Źródło: KPP Chrzanów

Chrzanów - najnowsze informacje