piątek, 9 grudnia 2022 15:05

Chrzanów. Zamordowana w Boliwii wolontariuszka będzie świętą?

Autor Marzena Gitler
Chrzanów. Zamordowana w Boliwii wolontariuszka będzie świętą?

Helena Kmieć, zamordowana w Boliwii wolontariuszka z Chrzanowa misyjna może zostać błogosławioną. Powołano już postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, który poprzedza ogłoszenie przez Kościół nowej błogosławionej a potem świętej.

O powołaniu ks. Pawła Wróbla (SDS) na postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć poinformowali salwatorianie. Nominację odebrał w ubiegłym tygodniu w Krakowie od ks. Andrzeja Scąbera - delegata ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej. Dekret w tej sprawie wydał abp. Marek Jędraszewski.

Ks. Paweł Wróbel (SDS) odbiera nomincję na postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć od ks. Andrzeja Scąbera - fot. Fb. Salwatorianie Prowincja Polska

Czy archidiecezja krakowska otrzyma nową świętą? Proces jest długi. Z chwilą ustanowienia postulatora rozpoczyna się faza przygotowawcza procesu beatyfikacyjnego, w której głównym zadaniem jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia Heleny Kmieć, a także pis, pamiętników, listów, wiadomości jej autorstwa. Postulator zbiera też wszystkie świadectwa, dotyczące znaków i łask, których uzyskanie przypisuje się wstawiennictwu kandydatki na ołtarze.

Kolejnym krokiem będzie powołanie przez abp. Marka Jędraszewskiego komisji historycznej i cenzorów teologów, a następnie prośba o opinię Konferencji Episkopatu Polski oraz tzw. „nulla osta” Stolicy Apostolskiej.

Postulator utworzył już specjalne biuro postulacyjne, do którego można przesyłać świadectwa. Można je wysyłać na adres: ul. Św. Jacka 16, 30-364 Kraków, telefon: +48 12 352 27 55e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie, choć pochodziła z Libiąża. Była znana przez swoje liczne talenty, życzliwość i życie bliskie Bogu. W 2012 roku znalazła swoje miejsce w Wolontariacie Misyjnym „Salvator” WMS, działającym przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów. W 2013 roku pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, między innymi ucząc ich czytania, pisania, angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu8 stycznia 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia, nad ranem polskiego czasu, miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której przebywała Helena wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Podczas zdarzenia napastnik ugodził Helenę nożem. 26-latka, pomimo prób ratowania życia, zmarła.

Jak podkreślają salwatorianie, powołanie postulatora procesu beatyfikacyjnego to znak, że możemy niedługo spodziewać się otwarcia procesu beatyfikacyjnego i Helena Kmieć może zostać uznana przez Kościół za błogosławioną, a potem świętą.

Proces beatyfikacyjny może się rozpocząć najwcześniej 5 lat po śmierci kandydata. Dokumentacja zbierana jest na szczeblu lokalnym, w diecezji do której należał kandydat. Następnie wniosek o beatyfikację przekazany jest Stolicy Apostolskiej, gdzie rozpatruje go specjalna komisja. Kluczowymi momentami procesu są stwierdzenie heroiczności cnót Sługi Bożego oraz kanoniczne stwierdzenie, że za jego wstawiennictwem dokonał się co najmniej jeden cud. Brane są pod uwagę jedynie cuda, które miały miejsce po śmierci kandydata na ołtarze. Nieco inaczej przebiega proces męczenników, gdzie do beatyfikacji cud nie jest wymagany.

fot. Fb. Salwatorianie Prowincja Polska

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka