piątek, 7 czerwca 2019 04:55

Ciche. Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte świętowała 130 lat istnienia

Autor Mirosław Haładyj
Ciche. Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte świętowała 130 lat istnienia

W niedzielę 2 czerwca Szkoła Podstawowa Nr 1 w Cichem obchodziła 130 - lecie swojej działalności. Pomimo dnia wolnego od pracy w placówce tłumnie zjawili się uczniowie, nauczycieli i zaproszeni goście.

Świętowanie rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Miętustwie. Po niej wszyscy zgromadzeni udali się do nowego, okazałego budynku szkoły. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Gminy Czarny Dunajec oraz radni powiatu i gminy. Uroczystość uświetnili swoją obecnością dawni nauczyciele, dyrektorzy z rodzinami a także absolwenci. Niektórzy z nich specjalnie na tę uroczystości przyjechali z zagranicy. Były życzenia, wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.

Uczniowie przedstawili bogaty program artystyczny. Wystąpili „Mali Miętusianie”, szkolny zespół wokalny „Una corda” oraz zdolni, młodzi aktorzy ze starszych klas, którzy pokazali scenki z życia szkoły w latach 1889 - 1953 oraz ciekawe porównanie szkoły współczesnej i nieco bardziej „tradycyjnej”. W Cichem nie mogło zabraknąć tradycyjnej, góralskiej „godki”, która rozbawiła publiczność, a na koniec serca wszystkich podbił występ przedszkolaków.

Choć tego dnia nie odbywały się zajęcia, to organizatorzy zadbali o lekcję historii. Jej bohaterką, jak łatwo się domyślić, była jubilatka. Zaprezentowane zostały najstarsze dokumenty szkoły - licząca 130 lat kronika oraz jej kolejne tomy aż po rok obecny. Nauczyciele z Cichem prowadzą bardzo bogatą dokumentację życia i działalności szkoły. Można było zobaczyć kroniki Klubu Szkół Westerplatte, kroniki sportu szkolnego, czy kolejne numery gazetki „Bez tytułu”, która ukazuje się już od 25 lat. Uczestnicy jubileuszu mieli możliwość wpisania się do Księgi Gości.

Bogata historia szkoły doczekała się opracowania książkowego. W publikacji pt. ”Kronika” można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat nie tylko działalności oświatowej, ale również życia mieszkańców Cichego w czasach zaborów, burzliwych latach wojen światowych, odbudowy państwowości polskiej w okresie międzywojennym, trudów lat powojennych oraz niezwykłych czasów przełomu lat 80-tych i 90-tych. Książka wzbogacona została archiwalnymi zdjęciami i wspomnieniami nauczycieli i uczniów.

Dyrektor i Grono Pedagogiczne serdecznie dziękują wszystkim, którzy zechcieli wspólnie świętować oraz za przybycie i okazaną życzliwość.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Fot. i inf.: Krzysztof Kula (Dyrektor szkoły), Maria Tylka (Nauczyciel)

Podhale

Podhale - najnowsze informacje