wtorek, 5 października 2021 08:10

Ciekawostki o golfie [sport]

Autor Artykuł sponsorowany
Ciekawostki o golfie [sport]

Golf to sport, który jest w stanie wciągnąć. Mało kto wie, ale ta popularna dzisiaj rozrywka ma bogatą historię, a także wiele tajemnic i ciekawych faktów. Skąd pochodzi ten sport, kiedy po raz pierwszy w niego zagrano oraz z czego wykonywano pierwsze piłki?

Skąd pochodzi golf?

Chociaż dzisiaj golf najbardziej kojarzyć się może ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ tam odbywa się najwięcej turniejów wysokiej rangi, to ojczyzną golfa jest... Szkocja. Według doniesień w golfa grano od 1457 roku.

Golf był przestępstwem

Gry w golfa zakazywano aż trzy razy. Za każdym razem odbywało się to w jego ojczyźnie, czyli Szkocji. Co więcej, ludzie których uznaje się za pionierów tego sportu, byli odpowiedzialni za zakaz gry. Działo się tak, ponieważ uważano, że gol przeszkadza w treningu wojskowym. Od 1744 roku golf na dobre stał się legalną rozrywką.

Kiedy otworzono pierwszy sklep?

Pierwszy sklep golfowy został założony z inicjatywy Toma Morrisa. Miało to miejsce w 1878 roku. Sklep stał obok słynnego pola golfowego St. Andrews Links w miejscowości Fife na terenie Szkocji.

Szansa na Hole-in-One

Marzeniem każdego golfisty jest wykonanie Hole-in-One i skierowanie piłki do dołka już w pierwszym uderzeniu. Szansa na powodzenie takiego zagrania wynosi 1 do 12 500. W profesjonalnym golfie jest wielu zawodników, którzy przez całą swoją karierę nie zaliczyli ani jednego takiego uderzenia!

Woods jest wyjątkowy

Tiger Woods to najbardziej rozpoznawalna postać w golfie. O jego wyjątkowości świadczy również fakt, że wcześniej wspomniane zagranie Hole-in- One wykonał po raz pierwszy, mając...8 lat. Tiger Woods zainteresował się golfem w wieku zaledwie sześciu miesięcy, a jego ojciec zaczął go uczyć w wieku dwóch lat. Trzeba przyznać, że swoją przygodę z tym sportem rozpoczął niezwykle szybko.

Wyjątkowy jak piłki używane dawniej

Na początku gry w golfa piłki były wykonane ze skóry owiniętej w pióra. Upierzenie było moczone, a następnie owijane wokół skóry. Kiedy jednak producenci zdali sobie sprawę, że pierzaste piłki golfowe nie działały, zaczęli eksperymentować z innymi materiałami. Przez dłuższy okres w historii tego sportu grano więc piłkami wykonanymi z drewna.

Kobiety dołączyły 350 lat później

Podobnie jak w przypadku wielu innych sportów, golf również był początkowo zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Pierwsza runda golfa dla kobiet została rozegrana w 1811 roku. Wydarzyło się to w miejscowości Musselburgh, w Szkocji. W 1867 roku powstał tam pierwszy klub dla kobiet.

Mamy nadzieję, że zapamiętasz te ciekawostki i podzielisz się nimi ze swoimi towarzyszami podczas kolejnego golfowego spotkania!

Sport

Sport - najnowsze informacje