poniedziałek, 17 kwietnia 2023 14:37

Co oni tam znaleźli! Szukali śmieci w lasach i nad rzeką

Autor Marzena Gitler
Co oni tam znaleźli! Szukali śmieci w lasach i nad rzeką

Opony, fragmenty mebli ogrodowych czy krzesła biurowe - kilkuset mieszkańców Myślenic wzięło udział w piątkowej akcji sprzątania, zorganizowanej w ramach inicjatywy ekologicznej Urzędu Marszałkowskiego „Posprzątaj z nami Małopolskę!”.

W akcję sprzątania zaangażowali się starsi i młodsi mieszkańcy Myślenic, w tym m.in. podopieczni Małopolskiej Szkoły Gościnności, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Myślenicki Klub Seniora. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki, w grupach wyruszyli w te miejsca, które w sezonie wiosennym i letnim cieszą się największą popularnością wśród poszukujących odpoczynku na łonie natury: brzegi rzeki Raby oraz zagajnik i leśne ścieżki w okolicy Starej Skoczni Narciarskiej i Zamczyska.

W porządkowaniu terenów zielonych wspólnie z mieszkańcami uczestniczyli m.in. wicemarszałek Józef Gawron i radni województwa Stanisław Bisztyga i Robert Bylica oraz burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Uczestnicy wydarzenia, poza zbieraniem śmieci, rozstawiali także znaki zachęcające do troski o najbliższe otoczenie. W pobliżu dzikich wysypisk wbijali tabliczki z hasłami takimi jak: "Dbajmy wspólnie o czyste miasto. Sam możesz zdecydować!", "Niedopałki wyrzuć do kosza", "Przyniosłeś pełne, wynieś puste!" - w kontekście opakowań i butelek oraz "Daj przykład! Posprzątaj!".

Podczas akcji sprzątania zebrano łącznie kilkadziesiąt worków śmieci. Znaleziono także odpady większych gabarytów, jak opony, fragmenty mebli ogrodowych czy krzesła biurowe.

Porządkowaniu terenów zielonych w Myślenicach towarzyszyły zabawy i konkursy. Zwieńczeniem akcji był piknik przygotowany przez Nadleśnictwo Myślenice i Urząd Miasta i Gminy Myślenice.

inf. i fot. UMWM

Myślenice - najnowsze informacje