Aplikowanie do pracy wcale nie jest takie proste. Wiele osób uważa, że przygotowanie byle jakiego CV, gwarantuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana.
Żeby dziś dostać pracę, trzeba wyróżnić się wśród innych kandydatów i udowodnić pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko pracy.
W poniższym artykule przedstawiliśmy elementy, które powinny znaleźć się w każdym CV gdy chcesz zostać zaproszony na rozmowę o pracę oraz błędy, których koniecznie trzeba unikać przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych.
Niezbędne elementy w każdym CV
Odpowiednio przygotowane Curriculum Vitae przykuwa wzrok, zaciekawia rekutera i zapada w jego pamięci. Przygotowanie takiego dokumentu nie jest jednak wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Poniżej znajdziesz listę elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zależy Ci na danej pracy i chciałbyś zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Odpowiedni wzór CV
Zanim zaczniesz uzupełniać informacje w swojej aplikacji do pracy, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie szablonu CV. Wiele osób mimo dużego postępu i dostępności wzorów CV, wciąż stosuje zwykłe czarno białe dokumenty oparte o tabele w Wordzie lub Excelu.
Jeśli chcesz w pozytywny sposób zaskoczyć pracodawcę, postaraj się wybrać interesujący i pasujący wzór CV. Na stronie https://cvwork.pl znajdziesz ciekawe propozycje szablonów, które sprawdzą się w większości przypadków. Pamiętaj, że odpowiedni szablon będzie pasował do zawodu, na który aplikujesz oraz do Twojego charakteru.
Dane kontaktowe
Gdy już wiesz, jaki szablon CV będzie odpowiedni, możesz przejść do uzupełniania danych. Na samym szczycie dokumentu powinny znaleźć się dane osobowe jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail czy zdjęcie kandydata.
Podsumowanie zawodowe
Tuż pod danymi osobowymi, znajduje się najważniejsza sekcja, czyli podsumowanie zawodowe. W skrócie jest to opis celów zawodowych, motywacji, osiągnięć i najważniejszych kompetencji kandydata, dzięki którym jest lepszy od innych osób aplikujących na dane stanowisko.
Mimo że sekcja ta występuje jako pierwsza, uzupełnij ją dopiero na końcu. Dzięki temu będziesz wiedział, co jest w Twoim CV najważniejsze i umieścisz wyłącznie niezbędne informacje.
Umiejętności
Na obecnym rynku pracy o wiele bardziej ceni się pracowników z umiejętnościami i wiedzą niż ogromnym wykształceniem. Opisując swoje umiejętności, możesz podzielić je na miękkie i twarde, dzięki czemu dokument będzie bardziej przejrzysty.
Skup się wyłącznie na kompetencjach, których wymaga pracodawca oraz tych, które będą przydatne na wykonywanym stanowisku. Nie ma sensu pisać o czymś, co nigdy nie przyda się w nowej pracy.
Doświadczenie zawodowe
Doświadczenie zawodowe jest nietypową sekcją, do której należy przyłożyć szczególną uwagę. Powinieneś tu zawrzeć informacje o firmach, w których pracowałeś, dacie rozpoczęcia i zakończenia współpracy oraz stanowisku i zadaniach.
Pamiętaj o zasadzie odwróconej chronologii. Na samej górze listy umieść obecne lub ostatnie miejsce pracy, a na samym dole najstarszą firmę, w której pracowałeś.
Wykształcenie
W tej sekcji nie musisz rozdrabniać się tak bardzo jak w przypadku doświadczenia zawodowego. Wystarczy, że podasz nazwę ukończonej szkoły lub uczelni, kierunek oraz rok rozpoczęcia i ukończenia nauki.
Nie musisz wypisywać szkoły ponadgimnazjalnej jeśli ukończyłeś kilkuletnie studia.
Zainteresowania
Ostatnią sekcją, którą wciąż rzadko widzi się w CV wielu kandydatów, są zainteresowania. Jest to bardzo ważna sekcja, która przedstawia, czym dany kandydat zajmuje się poza czasem pracy.
Jeśli Twoje hobby łączy się z zawodem, na który aplikujesz — bardzo dobrze. Dzięki temu znacznie zwiększysz swoje szanse na dalsze etapy rekrutacji.
Klauzula CV
Nawet najlepsze CV nie może wziąć udziału w rekrutacji, jeśli nie zawiera klauzuli. To dzięki niej firma może przetwarzać Twoje dane, a Twój dokument może przechodzić z rąk do rąk.
Pamiętaj, by zawsze na samym dole umieścić zgodę na przetwarzanie danych.
Podstawowe błędy CV, których należy unikać
Skoro już wiesz, co powinno znajdować się w idealnym CV, możesz zapoznać się z listą najczęściej popełnianych błędów.
- Zbyt długie CV. Pisanie kilku stron na Twój temat mija się z celem jeśli nie posiadasz bogatej kariery zawodowej. W większości przypadków CV, powinno mieścić się na jednej stronie A4.
- Chaos. Nieuporządkowane informacje, brak konkretnej struktury i losowo wpisywane doświadczenie zawodowe może być odbierane w negatywny sposób.
- Nieprawdziwe informacje. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw. Jeśli nie do końca znasz jakąś technologię lub nie posiadasz określonych umiejętności, nie zmyślaj, że jesteś w nich specem.
- Brak odwróconej chronologii. Pracodawca, czytając CV, chce otrzymać najważniejsze informacje na samej górze dokumentu. Jeśli nie zastosujesz odwróconej chronologii, możesz zostać odebrany jako osoba, która nie wie, w jaki sposób tworzyć Curriculum Vitae.
- Brak zgody na przetwarzanie danych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, brak zgody = brak udziału w rekrutacji. Pamiętaj, by zawsze umieścić ją na dole dokumentu.
- Nieodpowiedni format CV. Zdarza się, że kandydaci wysyłają dokumenty aplikacyjne w formacie .doc lub .txt. Jest to nieodpowiednie i wyłącznie .pdf jest formatem, który gwarantuje prawidłowy odczyt dokumentów na każdym urządzeniu.
- Dopasowywanie CV do oferty pracy. Pamiętaj, aby nie tworzyć jednego CV na wiele ogłoszeń o pracę. Zawsze zmieniaj i edytuj pojedyncze elementy, aby jak najbardziej zbliżyć się do kandydata idealnego.
Jeżeli Twoje CV zawiera wszystkie niezbędne elementy i jest wolne od powyższych błędów, możesz być pewny, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś, by zachęcić do siebie rekrutera i pracodawcę.
Idealne CV — Podsumowanie
Jak widzisz, stworzenie ciekawego CV, które zwiększa szanse w rekrutacji do pracy, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy trzymać się określonych zasad i umieścić niezbędne sekcje, których oczekuje pracodawca.
Jeśli chcesz, aby Twoje dokumenty aplikacyjne były atrakcyjne dla pracodawców, postaraj się, aby:
- Od pierwszego momentu przyciągnąć ich uwagę.
- Zawierały wyłącznie niezbędne informacje z punktu widzenia oferty o pracę.
- W Twoim CV znalazły się spełnione wymagania i coś więcej co przekona rekrutera do Twojej osoby.
- Zawierały wszystkie niezbędne informacje i nie posiadały błędów językowych i ortograficznych.