wtorek, 28 września 2021 09:44

Rząd podjął decyzję w sprawie dalszych obostrzeń. Jest projekt rozporządzenia. Co nas czeka w październiku?

Autor Mirosław Haładyj
Rząd podjął decyzję w sprawie dalszych obostrzeń. Jest projekt rozporządzenia. Co nas czeka w październiku?

Z projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że obostrzenia zostaną przedłużone do 31 października.

Według szacowań Ministerstwa Zdrowia w październiku dziennie ma przybywać ok. 5 tys. nowych przypadków koronawirusa. W związku z trwającą epidemią, we wtorek (28 września) na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt zmienionego rozporządzenia ws. obostrzeń  Dokument został skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

Najważniejsze ograniczenia pozostają takie same. Do ustalonych limitów nadal nie wliczają się osoby zaszczepione. Zmiany dotyczą m.in. regulacji dotyczących wydawania unijnego certyfikatu COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 za granicą. Doprecyzowano także przepisy dotyczące posługiwania się cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione będą osoby, które "po przyjeździe do Polski o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem, ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica". Zmiana polega również na zniesieniu nakazu noszenia maseczki osobom, które zdają egzaminy, w celu nabycia "prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych".

Inf.: Radio Zet

Polska

Polska - najnowsze informacje