czwartek, 3 grudnia 2020 07:55

Co z tegoroczną kolędą w diecezji tarnowskiej? Zapadła decyzja

Autor Aleksandra Tokarz
Co z tegoroczną kolędą w diecezji tarnowskiej? Zapadła decyzja

Czy w tym roku duchowni odwiedzą nas w domach w ramach tradycyjnej kolędy? W związku z aktualną sytuacją epidemiczną przemieszczanie się księdza w ramach wizyty duszpasterskiej z jednego domu, do kolejnego, mogło budzić pewne obawy. Decyzja jednak zapadła. Tegorocznej kolędy w diecezji tarnowskiej nie będzie.

-W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych – poinformował biskup tarnowski Andrzej Jeż. - Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy do kościoła rodziny z poszczególnych rejonów parafii. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin, obecnych i nieobecnych.

Biskup Tarnowski zezwolił w tym przypadku na binowanie Mszy św., czyli odprawianie przez jednego duchownego dwóch nabożeństw jednego dnia. Biskup wezwał także, aby zachęcić dorosłych uczestników Mszy do angażowania się w posługę liturgiczną, co sprawi, że będzie ona miała bardziej „rodzinny” charakter.

-Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim – dodaje biskup Jeż.

Na zakończenie Mszy św. dokonany zostanie obrzęd poświęcenia wody, którą wierni ze sobą przyniosą. Potem będą mogli skorzystać z niej w swoich domach. Księża będą także zachęcać do wspólnej modlitwy po powrocie z nabożeństwa, o błogosławieństwo dla domu i rodziny.

fot. ilustracyjne/Parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu

Tarnów - najnowsze informacje