wtorek, 18 stycznia 2022 11:06

Czechy: "Macie krew na rękach" Syn zmarłej wokalistki oskarża antyszczepionkowców

Autor Katarzyna Jamróz
Czechy: "Macie krew na rękach" Syn zmarłej wokalistki oskarża antyszczepionkowców

W wieku 57-lat zmarła czeska wokalistka Hana Horka. Media w Czechach poinformowały, że kobieta nie była zaszczepiona, a koronawirusem zakaziła się po to, by uzyskać status ozdrowieńca.

Czeska piosenkarka folkowa Hana Horka zmarła w niedzielę 16 stycznia, w wyniku powikłań związanych z zachorowaniem na Covid-19. Na test PCR poszła 2 stycznia. Przez kolejne 12 dni nie informowała o przebiegu choroby. 14 stycznia (dwa dni przed śmiercią) opublikowała post na Facebooku, w którym poinformowała, że, jako ozdrowieniec, będzie mogła bez ograniczeń chodzić do miejsc publicznych.

W rozmowie z portalem iRozhlas.cz, syn zmarłej podkreślił, że przez chwilę wydawało mu się, że jego matka naprawdę pokonała chorobę. Opowiedział o jej ostatnich chwilach. Przed śmiercią piosenkarka wyszła na spacer, po powrocie skarżyła się na ból pleców. Przy pomocy syna i męża położyła się do łóżka. Mężczyzna dodał, że "udusiła się w jakieś dziesięć minut".

Jan Rek o śmierć matki obwinia "antyszczepionkowców", którzy głoszą fałszywe teorie na temat pandemii.

– Moja mama opierała się na waszych argumentach. Gardzę wami

— jego komentarz zacytował serwis idnes.cz. Mężczyzna zaznaczył jednak, że każdy powinien decydować o sobie.

— Przez opinie niektórych nie przyjdzie na moją obronę, ślub czy chrzciny dziecka

— oskarżał w mediach społecznościowych Rek. Napisał także, że ludzie głoszący teorie antyszczepionkowe mają krew na rękach.

18 stycznia w Czechach odnotowano ponad 20 tysięcy przypadków i 177% wzrost tydzień do tygodnia. Z kolei w okresie od 4 do 17 stycznia zakaziło się ponad 120 tys. osób.

Inf. iRozhlas.cz

Fot. Pravda.sk / Twitter

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje