wtorek, 26 lutego 2019 14:41

Czermin: Czy mieszkańcy Trzciany wyjdą na ulice?

Autor Marzena Gitler
Czermin: Czy mieszkańcy Trzciany wyjdą na ulice?

Mieszkańcy Trzciany nie zgadzają się na proponowany przez projektanta przebieg obwodnicy północnej Mielca, która ma "przecinać" ich miejscowość. W tej sprawie skierowali pismo do starosty mieleckiego i zapowiadają protesty.

Do starosty Stanisława Lonczaka trafiło pismo mieszkańców Trzciany, którzy nie zgadzają się na zaproponowany przebieg obwodnicy.

30 stycznia na sesji Gminy Czermin gościł Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który przekonywał do zaproponowanego wariantu trasy. Zarząd Województwa rozpatrywał kilka możliwości. Obwodnica rozpocznie się w Mielcu na wysokości ul. Kosmonautów, następnie przez nowy most na Wisłoce połączy się z Rzędzianowicami. Tu rozpocznie się kolejny etap, który był przedmiotem sporu. Rozważane były opcje przez Wolę Mielecką w gminie Mielec oraz przez Trzcianę w gminie Czermin. Mieszkańcy obydwu miejscowości protestowali. Ostatecznie zarząd wybrał wariant przez Trzcianę, bo w tej koncepcji nie przewidziano wyburzeń budynków mieszkalnych. Decyzję zarządu marszałek potwierdził podczas sesji rady gminy Czermin. (ZOBACZ: Czermin: Czy obwodnica Mielca musi podzielić Trzcianę?)

W lutym mieszkańcy Trzciany napisali list do starosty Stanisława Lonczaka. „Proponowany przebieg drogi uważamy za najgorszy z możliwych, ponieważ wydłuża ona znacznie długość trasy, zwiększa koszty i naraża mieszkańców na uciążliwości związane z bliskością drogi. Planowana droga nie zapewnia też bezpiecznego dojazdu do naszych posesji, działek i pól – argumentują. - Tańszym rozwiązaniem jest przebieg drogi przez Wolę Mielecką. Wariant przez Trzcianę spowoduje zwiększenie ilości spalin, dłuższy czas przejazdu oraz koszty związane z eksploatacją samochodów i utrzymaniem zimowego dróg. Te argumenty są o tyle istotne, że otrzymaliśmy zapewnienie od pana marszałka Władysława Ortyla, że przebieg drogi będzie uwzględniał koszty ekonomiczne”. Czy ich głos zostanie wzięty pod uwagę? Zobaczymy.

mg, foto: UMWP

Mielec - najnowsze informacje