środa, 27 października 2021 07:09

Czy cięcie plazmowe to metoda, która pozwoli firmie zaoszczędzić sporo czasu?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy cięcie plazmowe to metoda, która pozwoli firmie zaoszczędzić sporo czasu?

Wycinanie plazmowe to technika wykorzystywana do obrabiania materiałów, które przewodzą prąd. Dzisiaj cięcie plazmowe cieszy się dużą popularnością w przemyśle, zarówno w dużych, jak i średnich oraz mniejszych firmach. Skąd wzięła się popularność tej technologii i jakie są jej zalety? Czy plazma do cięcia metalu umożliwia przedsiębiorstwu przyspieszenie całego procesu?

Jak działa wypalanie plazmowe?

Plazma do cięcia stali oraz innych rodzajów metali przewodzących prąd potrafi osiągać temperaturę kilkudziesięciu tysięcy stopni. Łuk plazmowy przechodzi przez dyszę, która jest chłodzona za pomocą wody lub gazu. Podczas cięcia zjonizowaną materią, materiał zostaje stopiony, a następnie wyrzucony z powstałej szczeliny. Cięcie plazmowe pozwala na przecinanie materiału, którego grubość waha się od 0,5 mm do 160 mm.

W tym zakresie możliwości są uzależnione od parametrów sprzętu. Na rynku dostępne są różne urządzenia umożliwiające wycinanie plazmowe. Wiele zależy nie tylko od grubości, ale też od rodzaju materiału. O tym, jak wymagające będzie cięcie blach plazmą, decyduje to, z jakiego materiału są te blachy wykonane.

Urządzenia umożliwiające wypalanie plazmowe oferuje na przykład firma Eckert - https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-plazma. Jest to przedsiębiorstwo, które dostosowuje produkty do indywidualnych potrzeb klientów. Dlatego też każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednią plazmę do cięcia metalu.

Cięcie plazmowe i jego zalety

Wycinanie plazmowe ma wiele zalet. Po pierwsze możliwe jest cięcie blach plazmą, w zasadzie bez względu na grubość i typ materiału. Obróbka plazmą pozwala uzyskać wysokiej jakości krawędzie. Dodatkową zaletą tej metody jest brak nadpalania cienkich materiałów oraz stosunkowo niski koszt inwestycji, zarówno w przypadku zakupu, jak i zlecenia cięcia zewnętrznym firmom.

Nie do przecenienia jest również możliwość zautomatyzowania procesu obróbki. Warto zauważyć, że cięcie plazmowe jest nawet siedmiokrotnie szybsze niż cięcie za pomocą metody tlenowo-gazowej. Tym samym wydajność pracy w przedsiębiorstwie, w którym znajduje się plazma do cięcia metalu, jest o wiele wyższa. Zatem odpowiadając na zawarte w tytule pytanie — plazma do cięcia stali i innych materiałów zapewnia ogromną oszczędność czasu.

Co więcej, szczeliny, które powstają w wyniku wykorzystywania plazmy, są minimalne. Cięcie plazmowe odbywa się bez konieczności podgrzewania materiału, co pozwala uniknąć negatywnego wpływu na jego strukturę. Plusem jest również możliwość cięcia powierzchni, które były już malowane, są brudne lub zardzewiałe.

Plazma do cięcia metalu i jej możliwości

Zjonizowana materia, wykorzystywana do obrabiania różnych tworzyw przewodzących prąd, może być wykorzystywana na kilka sposobów. Wśród nich można wymienić m.in.: cięcie podstawowe, ukosowe i szablonowe. Dużą zaletą tej metody, którą docenia się szczególnie w przypadku obróbki przemysłowej, jest możliwość cięcia wielu blach jednocześnie. Co ciekawe, plazma do cięcia metalu może być wykorzystywana również do artystycznego żłobienia i grawerowania.

Cięcie za pomocą plazmy daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o grubość obrabianego materiału, a także o rodzaj wybranego cięcia. Wszystko to sprawia, że technologia cięcia plazmą jest chętnie wybieraną metodą obróbki materiałów przewodzących prąd. Dzięki niej firmy optymalizują procesy przemysłowe. Oczywiście, jak każda metoda, również cięcie plazmowe ma pewne minusy, jednak w świetle zalet tej technologii zdają się one nie mieć większego znaczenia.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka