czwartek, 3 listopada 2022 08:57

Czy inwestycja w złoto jest dobrym sposobem na ochronę przed inflacją?

Autor Artykuł zewnętrzny
Czy inwestycja w złoto jest dobrym sposobem na ochronę przed inflacją?

Inflacja w Polsce z każdym miesiącem bije kolejne rekordy. Siła nabywcza pieniądza maleje, dlatego inwestorzy lub po prostu osoby posiadające oszczędności szukają sposobu na ochronę swojego kapitału. Jednym ze znanych sposobów na zachowanie wartości pieniądza w trudnych czasach jest złoto. Czy warto w nie teraz inwestować i jak można to zrobić?

Złoto inwestycyjne – sztabki i monety

Złoto inwestycyjne można współcześnie kupić w formie tradycyjnych sztabek oraz monet bulionowych. Warto zaznaczyć, że kruszcem inwestycyjnym nie są biżuteria, ozdobne przedmioty ze złota, czy monety kolekcjonerskie – ponieważ ich cena nie wynika wyłącznie z masy kruszcu, ale ma też aspekt estetyczny, związany z dostępnością, czy też pracą jubilerską.

Złote sztabki to nie tylko drogie produkty. W sprzedaży znajdziemy tradycyjne sztaby ważące pół kilograma lub kilogram (kosztujące w październiku 2022 odpowiednio – w przybliżeniu – 132 i 258 000 zł), ale także dużo mniejsze, dostępne w praktyce dla każdego. Najtańszy produkt waży 1 gram i trzeba dziś za niego zapłacić około 300 zł. Wariantów jest bardzo dużo – między innymi 2, 5,10, 25, 50,100, czy 250 gramów, dlatego łatwo dopasować produkt do posiadanego budżetu.

Złoto inwestycyjne to także monety bulionowe. Najczęściej emitowane są w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz, co odpowiada 31,1 g). Obecnie za taką monetę zapłacimy około 8 500 zł, ale są również warianty o mniejszej zawartości kruszcu, odpowiednio tańsze (np. 1/2, 1/4, lub 1/10 oz). Znane przykłady to Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy i Australijski Kangur.

Gdzie kupować złoto?

Metale inwestycyjne, a więc złoto, srebro, platynę i pallad, można kupić dziś bezpiecznie przez internet. Decydując się na tę formę zakupów, warto jednocześnie zwrócić uwagę na sprzedawcę – najlepiej by był to podmiot, który profesjonalnie zajmuje się handlem metalami szlachetnymi. Przykładem takiego sprzedawcy jest marka ASCOIN, która posiada również salon sprzedaży w Warszawie (ul. św. Barbary 4). Najlepiej unikać serwisów aukcyjnych i portali lokalnych, w których trudno uzyskać rzetelne informacje na temat osoby lub firmy, która wystawia dany produkt do sprzedaży.

Złoto a inflacja i spowolnienie gospodarcze – dlaczego warto inwestować?

Ceny złota charakteryzują się względną stabilnością – co ważne, również wtedy, gdy na rynku pojawia się mniejszy lub większy kryzys. Rosną zwykle razem z inflacją, co w praktyce  oznacza, że kruszec pomaga zabezpieczyć kapitał przed utratą siły nabywczej.

Obecnie mamy ujemne realne stopy procentowe, tzn. są one dużo niższe niż poziom inflacji. To z kolei oznacza, że oszczędności zgromadzone na lokatach (oprocentowanych podobnie do poziomu stóp procentowych) nie pozwalają uniknąć straty. Z reguły inaczej jest w przypadku złota, jednak trzeba pamiętać, że w krótkich okresach ceny kruszcu mogą się wyraźnie wahać. W długim horyzoncie jednak (obliczonym na lata), ryzyko ewentualnej straty jest minimalne.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje