środa, 23 czerwca 2021 08:50

Czy numer VIN może zostać zmieniony?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy numer VIN może zostać zmieniony?

Unikalne numery identyfikacyjne pojazdów (VIN) są wykorzystywane w oszustwie związanym z kradzieżą samochodów, znanym jako podmiana VIN. Oszuści używają autentycznych numerów z innych pojazdów, aby ukryć prawdziwą tożsamość skradzionych samochodów, a ich praca jest tak dobra, że oszukują nawet legalnych dealerów samochodowych. Jak dokładnie przebiega ten proces i czy można w jakiś sposób ochronić się przed nim?

VIN Switching czyli kradzież tożsamości dla samochodów

Nie tylko my, ludzie, jesteśmy celem kradzieży tożsamości, zdarza się to również samochodom, tyle że wtedy nazywa się to podmianą VIN. VIN to twój unikalny numer identyfikacyjny pojazdu, wyryty na etykietach, które mają być na stałe przymocowane do nadwozia i innych części twojego samochodu. Jest to jedyny, w większości niezawodny sposób, aby móc dokładnie prześledzić historię pojazdu i pomóc potwierdzić tytuł własności. Zmiana numeru VIN jest całkowicie nielegalna.

Przestępcza zmiana numeru VIN

Zła wiadomość jest taka, że czasami samochody z podmienionymi numerami VIN były sprzedawane przez szanowanych dealerów, którzy sami byli całkowicie nieświadomi przestępstwa. Co gorsza, jeśli w dobrej wierze kupisz samochód, który okaże się kradziony i z podmienionym numerem VIN, możesz skończyć z całkowitym kosztem pojazdu, chyba że uda Ci się przekonać legalnego sprzedawcę do zwrotu pieniędzy. W porównaniu z wieloma innymi oszustwami proceder podmiany VIN jest stosunkowo rzadki. Oznacza to jednak, że przestępstwo to pozostaje poza zasięgiem radaru wielu grup zajmujących się ochroną konsumentów, a ofiary są zazwyczaj bezradne i nie mogą nic z tym zrobić. Dlatego też tak ważne jest sprawdzenie VIN

Czy zmiana VIN jest do wykrycia?

Nie zawsze jest też możliwe wykrycie zamiany numerów VIN, w wyniku czego pojazd może kilkakrotnie zmienić właściciela, który nie zdaje sobie sprawy, że jego samochód jest "podmieniony". Często przestępstwo wychodzi na jaw dopiero po aresztowaniu złodziei samochodów na dużą skalę i dokładnym zbadaniu ich działalności lub gdy dwa identyczne numery VIN zostaną zarejestrowane w różnych stanach.

Jak zmienia się numer VIN

Mocno uszkodzony samochód jest kupowany lub nabywany przez oszusta przy użyciu fałszywego nazwiska do tytułu. Pojazd jest następnie oficjalnie wymieniony jako "ocalały", a oszust używa zarówno tytułu, jak i numeru VIN do podobnego skradzionego samochodu.

Strip and run czyli alternatywa dla zmiany numeru VIN

Innym przestępstwem, choć nie do końca związanym z podmianą VIN, jest tzw. strip and run. Jest to złożone oszustwo, w którym oszuści kradną samochód i pozbawiają go wszystkiego, co da się usunąć. Samochód zostaje wpisany na listę policji i ubezpieczycieli jako "skradziony" i dlatego nie może być sprzedany przez złodziei. Porzucają więc to, co pozostało, czyli ramę z numerem VIN gdzieś, gdzie można ją znaleźć. Po odnalezieniu przez policję jest on teraz uważany przez władze za "odzyskany" i nie jest już notowany jako "skradziony". Innymi słowy, jest to legalny samochód, tylko bez swoich części i może być sprzedany.

Rama samochodu, jego numer VIN i tytuł są następnie zazwyczaj wystawiane na aukcji przez ubezpieczycieli lub policję, gdzie odkupują go oszuści. Następnie ponownie montują wszystkie części, które usunęli i nagle mają kompletny, legalnie posiadany samochód, który mogą sprzedać. Jeszcze prostszą techniką jest przeszukiwanie parkingów w poszukiwaniu pojazdów podobnych do tych, które ukradli, odczytanie numeru VIN z tablicy rozdzielczej, a następnie wykorzystanie go do stworzenia nowej tożsamości dla skradzionych pojazdów.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka