środa, 4 sierpnia 2021 14:02

Czy wągry mogą pozostawiać na skórze blizny?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy wągry mogą pozostawiać na skórze blizny?

Na Twojej twarzy pojawiły się łatwe do zauważenia, charakterystyczne, czarne kropki? To znak, że najprawdopodobniej masz do czynienia z zaskórnikami. Zaskórniki znane także jako wągry to dość powszechny problem, który może wystąpić w różnym wieku, choć przeważa u osób, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną. Choć są one zmianami o charakterze niezapalnym, dla wielu osób ich obecność na skórze twarzy jest powodem do zmartwień. Stąd niektóre osoby decydują się na ich wyciskanie. Sprawdź, jakie konsekwencje dla skóry ma wyciskanie wągrów i czy mogą one pozostawiać blizny po trądziku.

Skąd biorą się wągry?

Wągry to zwykle objaw skóry tłustej, mieszanej bądź trądzikowej. Ich obecności sprzyja przede wszystkim niewłaściwe rogowacenie naskórka. Rogowacenie, czyli keratynizacja naskórka, to naturalny proces zachodzący w naszej skórze, który ma na celu pozbycie się martwych komórek skóry i zastąpienie ich nowymi. Niestety, gdy w wyniku innych czynników proces ten zostanie zaburzony, nasza skóra staje się matowa i znacznie szybciej mogą powstawać na niej wypryski.

Zaskórniki, w tym wągry, to zwykle objaw trądziku zaskórnikowego, charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Należy jednak pamiętać, że na ich obecność na skórze wpływ mają także inne czynniki:

  • ciągły stres – wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe jest nasilane przez kortyzol wytwarzany przez nasz organizm w sytuacjach stresowych;
  • zanieczyszczenia powietrza – wszelkiego rodzaju pyły, drobiny i smog;
  • nieodpowiednia dieta – duża ilość cukrów prostych, nabiału czy przetworzonej żywności;
  • źle dobrana pielęgnacja – korzystanie z produktów, które zbyt mocno oczyszczają i wysuszają skórę.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki, ze względu na to, że są jednymi z pierwszych objawów trądziku, nazywane są wykwitem pierwotnym. Możemy podzielić je na następujące rodzaje:

  • otwarte – to właśnie je potocznie określamy mianem wągrów. W ich środkowej części znajduje się niewielki otwór, przez który wydostaje się masa łojowo-rogowa. Ich charakterystyczny ciemny kolor to efekt utleniania się keratyny i nagromadzenia melaniny;
  • zamknięte – są trudniejsze do zauważenia niż wągry. Mają postać bardzo drobnych białawych kropeczek. Ujścia gruczołów łojowych są w tym przypadku niewidoczne, a masa łojowa zbiera się pod skórą.

Wyciskanie wągrów a blizny po trądziku

Blizny po trądziku to problem, z którym zwykle musi zmagać się większość osób, które kiedykolwiek posiadały skórę z niedoskonałościami. Ich obecność w większości przypadków spowodowana jest wyciskaniem wyprysków, czyli czynnością, która jest niebezpieczna dla naszej skóry. Warto pamiętać, że zarówno wyciskanie wągrów, czyli niezapalnych zmian trądzikowych, jak i zapalnych zmian trądzikowych sprawia, że na naszej skórze zaczynają roznosić się bakterie. Co więcej, wyciskając wągry, możemy sprawić, że ulegną one nadkażeniu.

Wyciskając wągry i inne niedoskonałości, tworzymy na naszej skórze niewielką ranę, która może trudno się goić. W większości przypadków właśnie ta czynność powoduje, że na naszej twarzy nawet przez wiele miesięcy widoczne są nieestetyczne blizny po trądziku.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka