poniedziałek, 19 sierpnia 2024 11:45, aktualizacja 5 miesięcy temu

Czym jest transport drobnicowy i jakie są jego atuty?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym jest transport drobnicowy i jakie są jego atuty?

W obecnych czasach przewóz drobnicowy jest usługą bardzo popularną, z której chętnie korzystają firmy o różnej skali działalności. Zanim jednak zdecydujesz się na zawarcie umowy z konkretną firmą transportową, sprawdź kilka kluczowych kwestii, w tym  przede wszystkim z jaką dokładnością i precyzją będzie świadczona usługa i co będzie wymagane do jej rzetelnej realizacji. W artykule dokładnie wyjaśniamy, czym jest transport drobnicowy i jakie przynosi korzyści.

Transport drobnicowy: podstawowe zasady realizacji usługi

Transport drobnicowy stanowi alternatywę dla tradycyjnych przewozów całopojazdowych. Co to oznacza dla przewoźnika? Ładunki drobnicowe zajmują w ciężarówce tylko część przestrzeni ładunkowej. W praktyce więc, aby w pełni wykorzystać potencjał transportowy pojazdu i osiągnąć zysk, przewoźnik musi najczęściej skompletować kilka przesyłek. W branży, dla opisania takiego typu ładunków, używane są określenia takie jak "częściówki" czy "doładunki".

Które towary można przewozić transportem drobnicowym?

Niełatwo jednoznacznie określić, co można uznać za ładunki drobnicowe, ponieważ asortyment takich przesyłek jest bardzo szeroki. Do towarów drobnicowych zalicza się m.in.:

  • niewielkie palety;
  • jedną europaletę;
  • paczki kartonowe;
  • skrzynie drewniane;
  • bębny kablowe;
  • towary zapakowane w worki;
  • produkty w beczkach;
  • materiały w wiązkach (np. rury, pręty);
  • wiele mniejszych jednostek ładunkowych w ramach jednej lub kilku przesyłek.

Z formalnego punktu widzenia, każda przesyłka, która nie wypełnia całkowicie przestrzeni ładunkowej ciężarówki, może zostać uznana za towar drobnicowy. Jednak w praktyce sklasyfikowanie dużych przesyłek może być trudne. Ładunek zajmujący 30 europalet, w naczepie o maksymalnej pojemności 33 jednostki ładunkowe, ciężko nazwać doładunkiem.

Jakie są zalety i wady transportu drobnicowego?

Przewozy ładunków drobnicowych są jednakowo opłacalne zarówno dla zleceniodawcy, jak i firmy, która podejmuje się zlecenia.

Jednak w praktyce, nie każda przesyłka, która jest znacznie mniejsza niż pełna przestrzeń ładunkowa ciężarówki, może być klasyfikowana jako towar drobnicowy. Na przykład, przesyłek, po załadunku których zakłada się plomby uniemożliwiające dostęp do przestrzeni ładunkowej, za drobnicowe już nie uznamy. Ich przewóz będzie wymagał załatwienia większej liczby formalności i będzie droższy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Polityka Prywatności i warunki korzystania z serwisu