czwartek, 22 października 2020 13:32

Czym są pojemniki VDA? Jak wspierają logistykę?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym są pojemniki VDA? Jak wspierają logistykę?

Procesy magazynowania i transportu powinny być szybkie, uproszczone i niezawodne – w innym wypadku straty, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, mogą być bardzo duże. Dlatego wykorzystuje się pojemniki VDA. Sprawdź, dlaczego warto je stosować oraz czym się wyróżniają.

Pojemniki z tworzyw sztucznych do magazynowania i transportu

Pojemniki, skrzynki transportowe powinny być wytrzymałe, lekkie, odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych (wilgoć, skrajne temperatury). Ważne jest także, aby były przystosowane nie tylko do obsługi ręcznej (należy zwrócić uwagę na ich poręczność), ale też do technologii automatycznych przenośników taśmowych.

Aby wyjść naprzeciw tym potrzebom, niemiecka organizacja Verband der Automobilindustrie stworzyła standard w zakresie pojemników z tworzyw sztucznych, które obecnie określa się jako pojemniki VDA KLT (VDA to skrót od nazwy organizacji, natomiast KLT pochodzi od słowa Kleinladungsträger, które w języku polskim oznacza mały nośnik ładunku). Pojemniki VDA są dedykowane dla przemysłu motoryzacyjnego (bekuplast.com/pl), spełniają znormalizowane standardy w zakresie wykonania, konstrukcji. Dzięki temu mogą być wszechstronnie wykorzystywane w różnych branżach logistyki.

Pojemniki VDA KLT

Pojemniki VDA KLT dzieli się na 3 różne serie:

•      C-KLT;

•      R-KLT;

•      RL-KLT.

Skrzynki typu classic, czyli C-KLT, są dwuścienne, co większa ich wytrzymałość na obciążenia, można w nich przenosić ładunek o wadze do 50 kg. Posiadają żebrowaną podstawę, pozwalającą na układanie ich w stosy, a także otwory w dnie, które ułatwiają pozbycie się różnych płynów.

Pojemniki R-KLT (redesign), dzięki gładkiej podstawie, przeznaczone są do technologii przenośników taśmowych. To lżejsze wydanie modelu C-KLT, w którym można przechowywać towar o łącznej wadze 20 kg.

Organizacja VDA stworzyła jeszcze jeden standard – to RL-KLT (redesign light). Te skrzynki plastikowe wyróżniają się gładkim dnem oraz otworami do odpływu wody. Są one proste w czyszczeniu, dodatkowo ich zaletą jest to, że umożliwiają plombowanie pokrywy.

Pojemniki VDA ESD

W branży motoryzacyjnej wyróżnia się jeszcze pojemniki VDA ESD. Skrzynki ESD posiadają własność przewodzenia ładunków elektrostatycznych. W praktyce oznacza to, że można bezpiecznie przewozić w nich urządzenia, elementy elektryczne. Nie musisz obawiać się o to, że w trakcie magazynowania lub transportu dojdzie do wyładowań elektrostatycznych.

Pojemniki VDA – korzyści ze stosowania

Dlaczego warto stosować dedykowane pojemniki VDA do transportu małych ładunków? Są one zoptymalizowane, dzięki czemu mogą być wykorzystywane we większości automatycznych systemów napełniania, opróżniania oraz przenoszenia. Ich konstrukcja ułatwia użytkowanie, ponadto można układać je w stos. Kolejną zaletą skrzynek motoryzacyjnych jest odporność na działanie skrajnych temperatur, a także kwasów. Nie bez znaczenia jest fakt, że są przyjazne dla środowiska – zmniejszają wykorzystanie opakowań jednorazowych, ponadto można poddawać je recycklingowi. A dzięki konieczności zastosowania się do międzynarodowych standardów, różni producenci będą oferować bardzo podobny produkt.

Technologia - najnowsze informacje