czwartek, 31 października 2019 20:24

Dąbrowa Tarnowska: Będą zbierać nie tylko na zabytki

Autor Marzena Gitler
Dąbrowa Tarnowska: Będą zbierać nie tylko na zabytki

Na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej 1 listopada odbędzie się 26. Kwesta Związku Dąbrowiaków w Dniu Wszystkich Świętych. Kto jeszcze będzie zbierał pieniądze i na co zostaną przeznaczone?

Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada, już po raz 26. odbędzie się Kwesta Związku Dąbrowiaków, której celem jest pozyskanie środków na renowację zabytkowych nagrobków na dąbrowskim cmentarzu parafialnym.
Kwestować będą wspólnie członkowie Związku Dąbrowiaków oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zorganizują і przeprowadzają kwestę па odnowę nagrobków tych, którzy już odeszli od nas do Domu Pana, ale są oni bliskimi naszych serc. Zapomniane і zniszczone nagrobki majce ponad 100 lat znajdują się па dąbrowskim parafialnym cmentarzu. Naszym wspólnym celem jest ich odnowienie і zachowanie w pamięci dla następnych pokoleń tych, którzy już odeszli.

Szanowni Państwo, zwracamy się z prośbą o zrozumienie і wsparcie naszej akcji. Nie przechodźmy obojętnie obok kwestujących na naszych nekropoliach. Pamiętajmy, że wspomagając akcję ratowania zniszczonych grobów, dbamy o naszą historię i upamiętniamy czyny poprzednich pokoleń - apelują organiztorzy.


Związek Dąbrowiaków pragnie ocalić od zapomnienia zniszczone nagrobki osób, które wpisały się za swego życia w historię dąbrowskiej małej ojczyzny. Akcję na rzecz ratowania pomników na dąbrowskim cmentarzu prowadzana jest przez Związek Dąbrowiaków od 1993 roku. Od początku kwesty, na przestrzeni ponad 20 lat odnowiono już kilkadziesiąt zabytków, m.in. ponad stuletnich grobowców.

Zbiórkę przy bramach cmentarz prowadzić będą również alumni tarnowskiego Seminarium Duchownego oraz lektorzy. Celem kwesty jest wsparcie Seminarium.

inf. UM w Dąbrowie Tarnowskiej.

zobacz też:

Andrzej Drzazga, prezes Związku Dąbrowiaków o ratowaniu nagrobków [WYWIAD]

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje