czwartek, 5 listopada 2020 08:23

Dania: 15 milionów norek zostanie wybitych. Wszystko przez koronawirusa

Autor Mirosław Haładyj
Dania: 15 milionów norek zostanie wybitych. Wszystko przez koronawirusa

Dania zlikwiduje całą populację norek na fermach w kraju. Wszystko przez mutację koronawirusa, którym zaraziło się już 12 osób.

O zamiarach rządu poinformował premier Danii Mette Frederiksen. Ok. 15-17 mln norek z duńskich farm zostanie wybitych, ponieważ wykryto nową mutację koornawirusa, który przeniósł się z tych zwierząt na 12 osób. Nowy szczep wirusa zagraża powstaniu skutecznej szczepionki dla ludzi.

Według premier Danii sprawa jest poważna, bo choć nowa mutacja nie skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, to obniża skuteczność przeciwciał wytwarzanych przez ludzki organizm. A to może zagrażać opracowaniu skutecznej szczepionki na Covid-19.

Wirus zmutowany przez norki może stwarzać ryzyko, że przyszła szczepionka nie zadziała tak, jak powinna (…). Konieczny jest ubój wszystkich norek, czyli według władz 15–17 mln zwierząt

powiedziała cytowana przez portal onet.pl Mette Frederiksen na konferencji prasowej.

Minister zdrowia Danii poinformował, że około połowa przypadków zakażenia koronawirusem na północy kraju, gdzie znajdują się wielkie fermy, ma związek z nowym szczepek koronawirusa. W regionie o którym mowa odnotowano 783 przypadki zainfekowania.

Z kolei Kare Moelbak, przedstawiciel duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) stwierdził, że dalsza działalność ferm futerkowych jest zagrożeniem dla "zdrowia publicznego tak w Danii, jak i za granicą".

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: onet.pl

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje