niedziela, 25 sierpnia 2019 08:45

Defibrylator w Urzędzie Gminy Gdów

Autor Marzena Gitler
Defibrylator w Urzędzie Gminy Gdów

W gdowskim Urzędzie Gminy, w Biurze Obsługi Mieszkańców, zlokalizowany został defibrylator AED. To automatyczne urządzenie, które w prosty sposób potrafi przeprowadzić nawet osobę bez przygotowania medycznego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, często mylonego z zawałem. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, a jego skutkiem może być niedotlenienie organizmu. Po upływie około czterech minut od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia.

- Zdecydowaliśmy, że takie urządzenie powinno znaleźć się w naszym Urzędzie, bo codziennie odwiedzają go dziesiątki mieszkańców załatwiających swoje sprawy - mówi wójt Zbigniew Wojas. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby jego użycia, ale jeśli zdarzy się taka sytuacja, będziemy lepiej przygotowani - dodaje.

inf. i foto: UGG

Wieliczka - najnowsze informacje