wtorek, 22 grudnia 2020 14:47

Dlaczego nauczanie zdalne jest nieefektywne?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego nauczanie zdalne jest nieefektywne?

Nie da się ukryć, że nauczanie zdalne jest ciężkim tematem, ponieważ w większości zostało one wprowadzone z zaskoczenia – a dla kompletnie nieprzygotowanych nauczycieli, to po prostu dramat – dlatego też dziś przedstawimy ci odpowiedź na to, dlaczego nauczanie zdalne jest tak bardzo nieefektywne w Polskich warunkach.

Większość nauczycieli nie potrafi korzystać z komputerów

Na sam początek warto jest powiedzieć sobie o tym, że większość nauczycieli przed nauczaniem zdalnym (przynajmniej w Polsce) miała śladowy kontakt z komputerami – nie mówiąc już o tym, że  jeszcze mniejszy procent tych ludzi wie, jak z nich efektywnie korzystać. Koniec końców nagła zmiana spowodowała, że większość nauczycieli musiała zakupić komputery, bądź też korzysta ze swoich wiekowych sprzętów, do przeprowadzania zajęć, wśród młodzieży, która tak naprawdę może w kilka chwil zawładnąć całą lekcją, a taki nauczyciel nawet nie ma pojęcia, jak temu przeciwdziałać – tą sytuację można spokojnie określić, jako odwrócenie ról, gdzie na początku to nauczyciel w swojej klasie stanowił autorytet, ale w tym momencie, jeśli uczniowie tego zapragną, to role mogą się odwrócić – może to nastąpić na wiele sposobów – o których powiemy za chwilę.

Internet – komputery – to teren uczniów

To zrozumiałe, że młode pokolenie ma doskonałe pojęcie o tym, jak działają komputery oraz spotkania poprzez konferencje, dlatego bardzo łatwo mogą oni po prostu zniszczyć porządek na całych zajęciach – wystarczy, że nabiorą nauczyciela na wyłączenie swojego mikrofonu, bądź też zaproszą swoich znajomych do zajęć, przez co lekcja stanie się nie do opanowania. Naturalnie odpowiednio przygotowany nauczyciel będzie w stanie ograniczyć ilość takich incydentów, ale liczba takich nauczycieli jest śmiesznie mała, w porównaniu do tego, co jest naprawdę potrzebne.

Wielu nauczycieli odchodzi z zawodu przez nauczanie zdalne

Kolejną kwestią, o której warto sobie powiedzieć, jest oczywiście samo podejście nauczycieli. Większość ,,belfrów” starej daty nie jest w stanie przystosować się do nowości, dlatego też albo odchodzą na wcześniejszą emeryturę, albo też wykorzystują swoje zaległe urlopy – a z racji tego, że po prostu nie wytrzymują presji, oraz nie potrafią zapanować nad klasą, w trakcie takiej formy nauczania.

Kiedy skończy się nauczanie zdalne?

Na pewno zaraz po tym, jak nauczyciele zostaną zaszczepieni – w tym momencie władza specjalnie z tego powodu przesunęła nawet termin szczepienia nauczycieli z trzeciego rzutu – do drugiego. Jednakże ciekawsze jest to, że mimo iż pandemia powoli się kończy, to u legalnych bukmacherów możemy postawić zakłady sportowe online na to, kiedy dokładnie to się stanie. Wracając jednak do tematu szczepień – pierwsze szczepienia dla nauczycieli mają rozpocząć się w okolicach stycznia – i prawdopodobnie dając oczywiście trochę czasu na to, aby przyjąć obie dawki musimy liczyć, że ,,belfry” w pełni zostaną zaszczepione w okolicach marca.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka