piątek, 27 sierpnia 2021 10:55

Dlaczego ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Autor kal
Dlaczego ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Dla wielu kierowców coroczny zakup ubezpieczenia OC do przykra konieczność i jeden z największych kosztów, związanych z posiadaniem samochodu. Niektórzy kierowcy są nawet zdania, że OC nie powinno być obowiązkowe. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź, dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów!

Co sprawia, że każdy kierowca jest zobowiązany do zakupu OC?

Przede wszystkim warto zrozumieć, na czym dokładnie polega ubezpieczenie OC i jaką ochronę zapewnia. Powodem, dla którego konieczność zakupu OC jest obowiązkowe (i dlaczego budzi to tak wiele kontrowersji) jest fakt, że polisa ta zapewnia ochronę nie tyle osobie, która za nią płaci, ile innym użytkownikom drogi. A zatem z polisy OC właściciela samochodu korzystają raczej inni kierowcy, a także piesi czy rowerzyści. Jak to możliwe?

Otóż OC jest szczególnym rodzajem polisy, która zadziała w momencie, gdy właściciel pojazdu spowoduje szkodę – na przykład wypadek drogowy. Jeśli w zdarzeniu będą osoby poszkodowane, otrzymają one odszkodowanie z OC sprawcy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zostaną pozbawione pomocy finansowej po takim zdarzeniu. Odszkodowanie pozwala na pokrycie kosztów związanych nie tylko z naprawą samochodu, ale też z ewentualnym leczeniem czy rehabilitacją, jeśli w zdarzeniu dojdzie do powstania uszczerbku na zdrowiu u osoby poszkodowanej.

Oczywiście taka polisa chroni również właściciela samochodu, czyli sprawcę. Nie musi on bowiem wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. A przecież bardzo często odszkodowanie to nie tylko kilkaset czy kilka tysięcy złotych – szczególnie jeśli koniecznie jest pokrycie kosztów długotrwałego leczenia.

A zatem warto zastanowić się nad tym, dlaczego OC jest obowiązkowe. Taka polisa daje poczucie bezpieczeństwa zarówno jej posiadaczowi, który wie, że jeśli spowoduje wypadek, to nie będzie musiał płacić odszkodowania, jak i innym użytkownikom drogi. Większość kierowców na drogach posiada bowiem OC i pilnuje obowiązku corocznego zakupu polisy.

Darmowy kalkulator OC i AC dostępny na stronie porowneo.pl

Podstawą Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Niektórzy zastanawiają się także, jaka jest podstawa prawna tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Zakres OC, a także zapis o tym, że OC jest obligatoryjne dla właścicieli samochodów, określony jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Należy podkreślić, że OC jest przypisane nie do kierowcy, a do samochodu. A zatem osoba, która ma dwa auta, musi wykupić dwie polisy. Ta kwestia również budzi kontrowersje wśród kierowców. W niektórych krajach OC przypisane jest do kierowcy – wystarczy jedna polisa, niezależnie od ilości posiadanych aut.

Co istotne, samochód musi mieć OC najpóźniej w momencie, gdy wyjeżdża na drogi. Nie można również dopuścić do przerw w ciągłości polisy – kiedy jedna się kończy, należy natychmiast ją przedłużyć. W przeciwnym wypadku właścicielowi pojazdu grożą dotkliwe kary finansowe.

Kary za brak OC są coraz wyższe

Na początku każdego roku kary za brak OC są coraz wyższe. Obecnie kary te w przypadku samochodów osobowych uzależnione są od tego, jak długo dany pojazd nie jest ubezpieczony.

  • brak OC do trzech dni – kara w wysokości 1120 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – kara to 2800 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – kara w wysokości aż 5600 zł.

Nieco niższe są kary w przypadku innych pojazdów, jak motocykle. Wyższe są natomiast w przypadku samochodów ciężarowych. Tutaj brak OC powyżej 14 dni może być ukarany mandatem w wysokości 7800 zł. Wysokość kary uzależnione jest od minimalnego wynagrodzenia – im jest ono wyższa, tym większe są kary dla kierowców. Należy pamiętać o tym, że UFG ma bardzo dużą skuteczność w wykrywaniu przypadków brak OC, z uwagi na fakt, że informacje na temat ubezpieczeń znajdują się w bazie danych Funduszu.

Podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe, ponieważ zapewnia ono ochronę nie tylko właścicielowi pojazdu, ale też innym osobom na drodze. Daje to poczucie bezpieczeństwa – w razie wypadku każdy bowiem może liczyć na odpowiednie odszkodowanie. Nie warto rezygnować z zakupu OC, ponieważ kary za brak polisy są bardzo wysokie.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje