piątek, 29 listopada 2024 18:43, aktualizacja 4 godziny temu

Dlaczego zamknięto basen Klubu Sportowego Korona?

Autor Krystian Kwiecień
Dlaczego zamknięto basen Klubu Sportowego Korona?

Cieszący się popularnością basen na terenie Klubu Sportowego Korona od września bieżącego roku jest zamknięty. Zarząd Infrastruktury Sportowej szuka kogoś, kto wykona modernizację obiektu.

Klub powstał w 1919 roku, a od lat 60.tych funkcjonuje tam sekcja pływacka. Od kilku miesięcy zawodnicy, oraz mieszkańcy, którzy trenowali na podgórskim basenie, musieli znaleźć nowe miejsce. Już w sierpniu podjęto decyzję o zamknięciu, co dokonało się z początkiem września.

Przyczyna zamknięcia

Blisko 60-letni kryty basen ma swoje liczne problemy. Dokładnie 7 sierpnia klub wystosował dość obszerny komunikat, w którym między innymi czytamy:

-"Podczas letniej przerwy technicznej przeprowadzona została ekspertyza konstrukcyjna elementów powiązanych z niecką basenu sportowego KS Korona przy ul. Kalwaryjskiej 9-15. Wykazała ona zużycie konstrukcji i materiałów (...)." - podał Klub Sportowy Korona.

Skontaktowaliśmy się z ZIS-em w tej sprawie. Co ciekawe, mimo że co roku w okresie wakacyjnym były prowadzone przez sanepid badania, sprawdzające jakość wody, oraz typowe, standardowe przeglądy, basen nadal funkcjonował, bo wszystko było w porządku. W bieżącym roku jednak przeprowadzono ekspertyzę konstrukcyjną. Wygląda na to, że weryfikacja stanu samego obiektu nie była na liście wspomnianych standardowych procedur.

Ekspertyza wskazała na zaawansowaną degradację materiałów konstrukcyjnych, szczególnie w elementach powiązanych z niecką basenu. Stan techniczny tych elementów jest określony jako bardzo zły, co wymaga przeprowadzenia kompleksowej modernizacji. - poinformował nas Michał Chwajoł z działu komunikacji Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Odpowiedzią jest ekspertyza

Czy zatem ludzie odpowiedzialni za KS Koronę nie wiedzieli, lub udawali, że nie wiedzą o problemie? Basen jest już wiekowy od dawna. Mowa o konstrukcji powstałej jeszcze w latach 60-tych. Dlaczego zatem doszło do takiej sytuacji? Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, która do października pełniła funkcję dyrektorki Zarządu Infrastruktury Sportowej, przedstawiła cały harmonogram i spis prac wykonanych w KS Korona od 2015 roku. Podkreśliła, że były one odpowiedzią na zalecenia systematycznie przeprowadzanych w tym czasie przeglądów.

Wśród tych wykonanych prac wymieniła m.in.: termomodernizację obiektu, modernizację hali basenowej w zakresie systemu osuszającego, remont niecki basenowej w tym izolację żywicą czy wymiany filtrów. Podjęto decyzję, by przed kosztownym remontem wykonać jeszcze ekspertyzę, i to właśnie ta ekspertyza wskazała zagrożenia.

Jak przebiegają prace?

Problem w tym, że basen zamknięto tuż po wakacjach i od tamtej pory nic się nie zmieniło. Żadne prace remontowe nie są prowadzone. Niezależnie, od której strony można próbować wejść, wszystkie drzwi są zamknięte. Jednocześnie panuje cisza i spokój, choć nie wśród osób zaangażowanych w przyszłość pływalni.

ciąg dalszy pod galerią

Obiekt wymaga poważnego remontu konstrukcyjnego z powodu zużycia materiałów i elementów konstrukcji. Z uwagi na złożoność obiektu, konieczne jest opracowanie pełnej dokumentacji budowlanej i projektów wykonawczych, co powinno zakończyć się w przyszłym roku. Dopiero wtedy możliwe będzie wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac budowlanych, co pozwoli przywrócić funkcjonowanie pływalni jak najszybciej - dodał Michał Chwajoł.

W efekcie do końca 2025 roku ma zostać wybrany wykonawca, który zajmie się pracami w 2026. Gdyby przesunięć w czasie było mało, finał robót zaplanowano na... 2027 rok.

fot: Krystian Kwiecień / Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka