poniedziałek, 3 lipca 2023 05:42, aktualizacja 2 lata temu

„Do pokonania mają 70 km dziennie”. Po raz pierwszy wyruszą na Jasną Górę… rowerami

Autor Katarzyna Jamróz
„Do pokonania mają 70 km dziennie”. Po raz pierwszy wyruszą na Jasną Górę… rowerami

– Myślę, że najważniejsze co możemy zabrać na pielgrzymkę to uśmiech na twarzy, serdeczność do brata czy siostry, wzbudzić w sobie jakąś intencję, za którą będziemy poświęcać nasz trud pielgrzymowania, a każdą przeciwność losu powierzyć Panu Bogu i Matce Bożej – mówi w rozmowie z Głosem24 Arkadiusz Buźniak, uczestnik i lider pielgrzymki z rejonu sądeckiego.

W lipcu Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę wyruszy z 12 miejscowości w diecezji. Uczestnicy spotkają się w Zabawie (gmina Radłów), by jako jedna grupa wspólnie pielgrzymować do Częstochowy. Wydarzenie, które w tym roku zorganizowano po raz pierwszy, zaplanowane jest od 13 do 16 lipca. – W diecezji organizowane są pielgrzymki rowerowe z różnych parafii, ale oficjalnie udokumentowana, na wzór Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, odbywa się właśnie pierwszy raz w tym roku. Ksiądz Paweł Szczygieł, który jest pomysłodawcą, wybrał rower, żeby dotrzeć do kolejnej grupy pielgrzymów, jakim są rowerzyści. Jest to inny rodzaj wysiłku, który będzie odpowiadał wielu pątnikom. Wraz z organizatorem przez lata zbieraliśmy doświadczenie na lokalnych pielgrzymkach rowerowych na Jasną Górę – wyjaśnia Arkadiusz Buźniak.

Pielgrzymka pod hasłem "Wierzę w Kościół Chrystusowy" będzie trwała cztery dni. Jej uczestnicy każdego dnia będą mogli wziąć udział w porannej mszy świętej, odmówić różaniec oraz koronkę. Główną ideą wydarzenia jest zbliżenie pielgrzymów do Boga. – W pierwszy dzień cykliści ze swoich miejscowości (Bochnia, Brzesko, Limanowa, Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Tuchów, Dębica, Mielec, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska i Tarnów), prowadzonych przez "liderów grupy", kierują się do Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie. Jest to miejsce dla nas szczególne, a zarazem odpowiednie pod względem logistycznym. Następnie z Zabawy pokonujemy dystans już wspólnie tą samą trasą. Dystans do pokonania w ciągu dnia zależy od tego, z jakiej miejscowości wyjeżdżamy. Średnio jest to około 70 km. Moim zdaniem jest on idealny nawet dla tych o niskim poziomie wytrenowania. Nie będą to wyścigi, a tempo zostanie dostosowane do możliwości grupy. Zaplanowane są trzy noclegi. Pierwszy w Zabawie, drugi w Miechowie, a trzeci w Niegowej – dodaje lider pielgrzymki z rejonu sądeckiego.

Arkadiusz Buźniak w rozmowie z naszą redakcją zdradził, w jaki sposób przygotowuje się do wyprawy, a także zwrócił uwagę na to, co uczestnicy pielgrzymki powinni ze sobą zabrać. – Osobiście staram się systematycznie jeździć na rowerze. Przede wszystkim należy zrobić przegląd roweru i naprawić wszelkie usterki. Zabieramy ze sobą kask oraz wygodny ubiór sportowy. Kurtki przeciwdeszczowe, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem. Warto zainwestować w dobre siodełko, a jak jest potrzeba, w sakwy rowerowe, żeby nie jeździć z plecakiem. Warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, jakim jest np. dętka o odpowiednim rozmiarze. Co prawda będzie jeździł za nami serwis rowerowy, ale wszystko w pierwszej kolejności staramy się rozwiązywać w grupie, wszystkie problemy zgłaszamy "liderowi". Myślę, że najważniejsze, co możemy zabrać na pielgrzymkę, to uśmiech na twarzy, serdeczność do brata czy siostry, wzbudzić w sobie jakąś intencję, za którą będziemy poświęcać nasz trud pielgrzymowania, a każdą przeciwność losu powierzyć Panu Bogu i Matce Bożej – zachęca Arkadiusz Buźniak.

Koszt tegorocznej pielgrzymki wynosi 200 złotych, dla dzieci 100 złotych. Noclegi przewidziane są w szkołach i remizach strażackich. Osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu, mogą zapisać się na nie, wypełniając formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie internetowej www.rowerowapielgrzymkatarnowska.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 lipca.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Pixabay



Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka